Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Doradztwo prawne

Bitcoin

Jeśli powagę bitcoinów mierzyć liczbą i ciężarem gatunkowym wrogów, których sobie przysporzyły, to niewątpliwie są one bardzo istotnym zjawiskiem ekonomicznym i fenomenem kulturowym.

Numerem jeden na liście przeciwników są rządy. Bitcoin jest krajową walutą Internetu i żadna władza polityczna nie ma nad nim kontroli. Poza złotymi monetami bitcoiny to jedyna forma pieniądza, która nie nadaje się do manipulacji przez polityków za pomocą banku centralnego. Od osób posiadających bitcoiny nie da się więc pobierać "podatku inflacyjnego", dyskretnie drenując ich oszczędności z realnej siły nabywczej przez drukowanie nowego pieniądza.

 

Drugim wrogiem bitcoinów są banki, ponieważ system obrotu bitcoinami zrobimi z nimi to samo, co e-maile zrobiły z usługami pocztowymi. Bitcoiny to jedyna forma pieniądza do której przechowywania i transferowania nie potrzebujemy instytucji finansowych.

Z drugiej strony, warto też pamiętać bitcoin jest aktualnie w takiej fazie rozwoju, jak Internet zanim wynaleziono przeglądarki internetowe. Bitcoiny giną z giełd, giełdy giną z Internetu, a kurs bitcoinów jest bardzo podatny na manipulację.

Wprowadzenie globalnego pieniądza elektronicznego stanowi największy wynalazek od czasu powstania Internetu, ale nie wiemy, czy zyska on masową popularnością właśnie w postaci bitcoinów. Przypomnijmy, że Internet również miał starszego, zapomnianego brata – ARPANET. Ci przedsiębiorcy którzy pierwsi zaadoptują płatności w "walucie Internetu" mają zapewne największe szanse na zyski, ale jest to godziwa premia za ryzyko, które biorą na siebie, szykując się do walki z urzędowymi kłodami rzucanymi im pod nogi oraz z ryzykiem, jakie zawsze wiąże się z nowymi technologiami.

Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje pełne doradztwo prawne w tematyce związanej z bitcoinami i skutkami prawnymi wykorzystania ich w działalności gospodarczej.

Publikacje tematyczne związane z działem

 

Bitcoin a podatki

Bitcoin a podatek dochodowy

Podatki przypominają matkę - często jej nie rozumiemy, ale rzadko potrafimy o niej zapomnieć. Czy cechy bitcoina pozwolą umknąć przed fiskusem? Wątpliwe. Powód jest prozaiczny. Wirtualne żetony są odbiciem prawdziwych pieniędzy. Tam zaś gdzie pojawia się wartość pieniężna - można być pewnym działania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Bitcoin a podatek VAT

Wirtualna waluta bitcoin wywołuje niemałe perturbacje w kwestii opodatkowania podatkiem VAT. Sygnały płynące z całego świata są tak zróżnicowane, że paradoksalnie prowadzą do jednego wniosku – obrót powinien zostać zwolniony z podatku VAT. Poniżej przedstawiamy analizę opodatkowania VAT obrotu bitcoinów – na kanwie przepisów prawa polskiego i międzynarodowego.

Bitcoin nie uchroni przed VAT

[2014/05/22] Uregulowanie zobowiązania za towar przy użyciu wirtualnej waluty jest traktowane przez fiskusa tak, jak świadczenie usług. Dlatego tego typu transakcje trzeba ująć w rozliczeniach w sposób przewidziany dla barteru

Dyskusja o bitcoinie

Bitcoin – bunt przeciwko systemowi bankowemu

Stworzenie czegoś z niczego, opartego na niczym, gwarantowanego przez nikogo, wmówienie ludziom, że to coś jest cokolwiek warte – ciekawe, ile to jeszcze potrwa i ilu ludzi na tym straci. Powyższe poglądy to jedne z wielu komentarzy, jakie pojawiają się w ramach dyskusji o bitcoinie - czyli cyfrowym systemie monetarnym, spełniającym funkcje płatnicze, powstałym w latach 2008-2009, stale zyskującym na popularności. Opinie przedstawione powyżej nie są odosobnione, co jednak nie zmienia faktu nieprzerwanego wzrostu liczby jego użytkowników oscylującej wokół kilku milionów. Jak zauważa Ministerstwo Finansów - bitmoneta stanowi umowny środek płatniczy danej grupy społecznej, którego obrót nie stoi w sprzeczności z polskim prawem.

 

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Home & Market World Tax BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012