Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Raje podatkowe

Zakładanie spółek na Anjouan

Wyspa Anjouan stanowi autonomiczne terytorium w ramach Unii Komorów, państwa leżącego w Archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim, między wschodnim wybrzeżem Afryki (Mozambik) i północnymi krańcami Madagaskaru.

Anjouan stanowi jedną z czterech dużych wysp archipelagu, zamieszkałą przez 277,5 tys. osób.

Autonomiczny status tej wyspy w ramach Unii Komorów, oznacza, że Anjouan posiada własnego prezydenta, parlament, ministerstwa, a także własny rejestr spółek, uprawniony nie tylko do tworzenia spółek, ale także do udzielania im licencji w zakresie prowadzenia działalności bankowej, ubezpieczeniowej oraz hazardu on-line.

Chociaż Anjouan jest tylko terytorium autonomicznym w ramach Unii Komorów, to podmiotowość prawna spółek rejestrowanych w Anjouan jest powszechnie uznawana w obrocie międzynarodowym, podobnie jak w przypadku innych terytoriów autonomicznych, które prowadzą własne rejestry spółek (np. spółek rejestrowanych przez Hongkong jako Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej).

Oznacza to, że spółki z siedzibą rejestrową w Anjouan mogą:

- wszędzie na świecie nabywać prawa;

- wszędzie na świecie zaciągać zobowiązania;

- dochodzić swoich praw przed dowolnymi sądami, w tym również sądami polubownymi.

Na Anjouan brak jest obowiązku płacenia podatku dochodowego, obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz obowiązku przedkładania sprawozdań finansowych organom administracji państwowej.

Anjouan nie znajduje się na liście krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, określoną rozporządzeniami Ministra Finansów z dnia 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego.

>>> POWRÓT do zestawienia rajów podatkowych

>>> WIĘCEJ informacji na temat Anjouan (w języku angielskim)

WIĘCEJ PUBLIKACJI KANCELARII PRAWNEJ SKARBIEC

pdf

Pobierz wszystkie publikacje jako archiwum ZIP.

Minimalne podatki maksymalna poufność

Łatwe i poufne rejestrowanie spółek cudzoziemcom; korzystne zwolnienia i ulgi podatkowe bądź niskie podatki. Takich rajów na świecie jest jeszcze sporo.

Raj na ziemi

Zagadnienie optymalizacji podatkowej przy zastosowaniu rajów podatkowych budzi w opinii publicznej szereg kontrowersji. Częściowo dlatego, ze kojarzy się ono z „praniem brudnych pieniędzy” i działalnością poniekąd na bakier z prawem i daleką od etyki. Na temat tych stref krąży nieskończonac ilość mitów, często w żaden sposób nie przystających do rzeczywistości.

Księgi wieczyste online czyli cała prawda o twoim majątku

W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet to „ułatwienie, które odczuwa i z którego korzystać może wiele tysięcy osób dziennie”. Jednak w rzeczywistości jest to również wielkie zagrożenie dla prywatności osób, które dotąd mogły uważać inwestycje w nieruchomości za pewną możliwość dyskretnego lokowania kapitału.

Optymalizacja podatkowa w polskich spółkach giełdowych

Przez długi czas rozwiązania z zakresu międzynarodowej optymalizacji podatkowej dostępne były wyłącznie dla nielicznej elity najbogatszych inwestorów. Jednak obecnie profesjonalni inwestorzy używają ich do minimalizacji zobowiązań podatkowych nawet w przypadku portfeli, których wartość nie przekracza kilku milionów złotych.

Liechtenstein lepszy od Warszawy

Offshoringowa fundacja prywatna to jedna z najciekawszych i bardziej opłacalnych formuł planowania finansowego dla zamożnych.

Raje podatkowe– czyli jak legalnie nie płacić podatków

Benjaminowi Franklinowi przypisuje się powiedzenie, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. W rzeczywistości, między podatkami a śmiercią istnieje kilka istotnych różnic. Po pierwsze, w przeciwieństwie do podatków, śmierć nie staje się bardziej dotkliwa wraz z każdą kadencją parlamentu. Po drugie, podatki nie umierają, a śmierć bywa opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn. Po trzecie,umieramy tylko raz, a podatki musimy płacić co roku...

Publikacje tematyczne związane z działem

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Home & Market World Tax BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012