Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Raje podatkowe

Raje Podatkowe, optymalizacja podatkowa

Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje pomoc w zakładaniu rachunków bankowych w krajach, które tradycyjnie słyną z silnej tajemnicy bankowej.

Wybierając naszych partnerów zwracaliśmy szczególną uwagę na to, aby cechowało ich najwyższe zrozumienie dla wymogów dyskrecji i poufności, szeroki wachlarz usług i produktów bankowych, ponadprzeciętne wyniki zarządzania aktywami klientów i wielopokoleniowe doświadczenie w administrowaniu finansami.

Skontaktuj się z naszym biurem, aby uzyskać więcej informacji.

Koniecznie przeczytaj, zanim otworzysz konto w banku offshore

W potocznym mniemaniu wykorzystanie zagranicznej bankowości do optymalizacji obciążeń fiskalnych polega na zakładaniu zagranicznych rachunków bankowych i niedeklarowaniu znajdujących się na nich dochodów fiskusowi. Nic bardziej błędnego.

Po pierwsze, zakładanie tego rodzaju rachunków bankowych przez osoby fizyczne samo w sobie może stanowić w pewnych okolicznościach przestępstwo skarbowe. Rezydent, który bez wymaganego zezwolenia dewizowego albo wbrew jego warunkom otwiera bądź utrzymuje rachunek w banku lub oddziale banku mającym siedzibę w kraju trzecim, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych (tak: art. 104 § 1 kodeksu karnego skarbowego).

Po drugie, niedeklarowanie fiskusowi dochodów zgromadzonych na takim rachunku stanowi kolejne przestępstwo skarbowe. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie (tak: Art. 54. § 1 kodeksu karnego skarbowego).

Po trzecie, tego rodzaju nadużycie jest coraz łatwiejsze do wykrycia. Ponieważ prawdziwe "konta na hasło" z których słynęła kiedyś bankowość szwajcarska, nie istnieją już w cywilizowanym obrocie bankowym, to dane osób korzystających z takich kont są zbierane przez banki i w pewnych okolicznościach mogą zostać ujawnione. Rosnąca liczba państw, w tym również tzw. rajów podatkowych prowadzi z Polską automatyczną wymianę informacji dotyczących przychodów (dochodów) z oszczędności osób fizycznych. Tego rodzaju przepływ informacji istnieje między Polską, a - między innymi - Anguillą, Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi, Guernsey, Arubą, Antylami Holenderskimi, Jersey, Kajmanami, Montserrat, Turks i Caicos, oraz Wyspą Man. Dodatkowo, Polska podpisała umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych z San Marino, Isle of Man, Jersey i Guernsey.

Pod względem poufności przysłowiowe "konto na Kajmanach" albo "konto na Wyspach Dziewiczych" nie jest więc dużo bardziej poufne niż konto w Ciechocinku.

Inne państwa nie prowadzą wymiany automatycznie, ale w pewnych okolicznościach mogą udostępnić takie dane. W marcu 2009 roku nawet władze Szwajcarii wyraziły zgodę na wprowadzanie do miejscowego prawa klauzuli o pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych, opierającej się na art. 26 Modelowej Konwencji OECD. Przepis ten pozwala na przekazywanie informacji podatkowej w uzasadnionych, indywidualnych przypadkach, aczkolwiek nie może być podstawą do automatycznego ujawniania informacji na żądanie drugiego państwa.

Właściwe rozwiązanie

Powyższe okoliczności nie stoją oczywiście na przeszkodzie gromadzeniu majątku na zagranicznych rachunkach bankowych w sposób poufny i dyskretny, jednakże wymaga to zastosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań niż proste otwarcie zagranicznego rachunku bankowego przez krajową osobę fizyczną. Poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań prawnych możliwe jest osiągnięcie efektu praktycznego zbliżonego do poziomu poufności, jaki oferowały kiedyś szwajcarskie konta "numeryczne".

Należy jednak dołożyć należytej staranności, aby zastosowane rozwiązanie było zgodne z zagranicznym i polskim prawem podatkowym, co również jest możliwe do osiągnięcia dzięki zastosowaniu odpowiednich konstrukcji prawnych i rozwiązań faktycznych.


>>> POWRÓT do zestawienia rajów podatkowych

WIĘCEJ PUBLIKACJI KANCELARII PRAWNEJ SKARBIEC

pdf

Pobierz wszystkie publikacje jako archiwum ZIP.

Minimalne podatki maksymalna poufność

Łatwe i poufne rejestrowanie spółek cudzoziemcom; korzystne zwolnienia i ulgi podatkowe bądź niskie podatki. Takich rajów na świecie jest jeszcze sporo.

Raj na ziemi

Zagadnienie optymalizacji podatkowej przy zastosowaniu rajów podatkowych budzi w opinii publicznej szereg kontrowersji. Częściowo dlatego, ze kojarzy się ono z „praniem brudnych pieniędzy” i działalnością poniekąd na bakier z prawem i daleką od etyki. Na temat tych stref krąży nieskończonac ilość mitów, często w żaden sposób nie przystających do rzeczywistości.

Księgi wieczyste online czyli cała prawda o twoim majątku

W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet to „ułatwienie, które odczuwa i z którego korzystać może wiele tysięcy osób dziennie”. Jednak w rzeczywistości jest to również wielkie zagrożenie dla prywatności osób, które dotąd mogły uważać inwestycje w nieruchomości za pewną możliwość dyskretnego lokowania kapitału.

Optymalizacja podatkowa w polskich spółkach giełdowych

Przez długi czas rozwiązania z zakresu międzynarodowej optymalizacji podatkowej dostępne były wyłącznie dla nielicznej elity najbogatszych inwestorów. Jednak obecnie profesjonalni inwestorzy używają ich do minimalizacji zobowiązań podatkowych nawet w przypadku portfeli, których wartość nie przekracza kilku milionów złotych.

Liechtenstein lepszy od Warszawy

Offshoringowa fundacja prywatna to jedna z najciekawszych i bardziej opłacalnych formuł planowania finansowego dla zamożnych.

Raje podatkowe– czyli jak legalnie nie płacić podatków

Benjaminowi Franklinowi przypisuje się powiedzenie, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. W rzeczywistości, między podatkami a śmiercią istnieje kilka istotnych różnic. Po pierwsze, w przeciwieństwie do podatków, śmierć nie staje się bardziej dotkliwa wraz z każdą kadencją parlamentu. Po drugie, podatki nie umierają, a śmierć bywa opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn. Po trzecie,umieramy tylko raz, a podatki musimy płacić co roku...

Publikacje tematyczne związane z działem

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Home & Market World Tax BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012