Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Raje podatkowe

Raje podatkowe

Republika Kostaryki (República de Costa Rica) to państwo położone w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

Kostaryka jest krajem o najwyższym standardzie życiowym w Ameryce Środkowej, o stabilnych, demokratycznych rządach (od 1948 r. znajduje się pod protektoratem wojskowym Stanów Zjednoczonych i rozwiązała własną armię).

Podstawowe korzyści podatkowe

Konstytucja Kostaryki ustanawia tzw. zasadę terytorialności, zgodnie z którą dochód uzyskany poza terytorium Kostaryki nie podlega opodatkowaniu w kraju. Tym samym Spółka powinna być zwolniona z obowiązków podatkowych na terenie Kostaryki w przypadku dochodu pochodzącego spoza terytorium tego kraju.

W przypadku Spółki z siedzibą Kostaryce, która nie będzie osiągała w Kostaryce dochodów, nie będzie wymagane również prowadzenie dla niej księgowości.

Jednocześnie, przedmiotowa Spółka na Kostaryce nie będzie również podlegać obowiązkowi badania przez audytorów.

Z drugiej strony, Kostaryka nie znajduje się na liście krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, określoną rozporządzeniami Ministra Finansów z dnia 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego. Jest to zupełny ewenement, dzięki któremu możliwe jest utworzenie spółki niosącej ze sobą wszystkie korzyści, jakie oferują tzw. "raje podatkowe", ale bez ryzyka negatywnych konsekwencji, jakie wiąże polskie prawo podatkowe z wykorzystaniem takiej spółki w obrocie gospodarczym.

Wymogi prawne

Dla założenia Spółki wymagane jest między innymi powołanie trzech jej Dyrektorów, którzy powinni przebywać na terytorium Kostaryki w trakcie jej założenia i rejestracji.

Miedzy innymi z tego względu wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług tzw. Dyrektorów powierniczych dostarczonych przez naszą Kancelarię.

W praktyce proces założenia i rejestracji Spółki w Kostaryce trwa ok. 1,5 miesiąca.

Wymiana informacji podatkowych z innymi państwami

Kostaryka zawarła umowę o wymianie informacji podatkowych z (tzw. Tax Information Exchange Agreements; TIEAs) jedynie z Argentyną (stan z dnia 10 listopada 2010 r.).

Ponadto, Kostaryka jest stroną konwencji podatkowej z Hiszpanią - jednakże, umowa ta nie weszła w życie (stan na listopad 2010 r.).


>>> POWRÓT do zestawienia rajów podatkowych


>>> WIĘCEJ informacji na temat Kostaryki (w języku angielskim)

WIĘCEJ PUBLIKACJI KANCELARII PRAWNEJ SKARBIEC

pdf

Pobierz wszystkie publikacje jako archiwum ZIP.

Minimalne podatki maksymalna poufność

Łatwe i poufne rejestrowanie spółek cudzoziemcom; korzystne zwolnienia i ulgi podatkowe bądź niskie podatki. Takich rajów na świecie jest jeszcze sporo.

Raj na ziemi

Zagadnienie optymalizacji podatkowej przy zastosowaniu rajów podatkowych budzi w opinii publicznej szereg kontrowersji. Częściowo dlatego, ze kojarzy się ono z „praniem brudnych pieniędzy” i działalnością poniekąd na bakier z prawem i daleką od etyki. Na temat tych stref krąży nieskończonac ilość mitów, często w żaden sposób nie przystających do rzeczywistości.

Księgi wieczyste online czyli cała prawda o twoim majątku

W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet to „ułatwienie, które odczuwa i z którego korzystać może wiele tysięcy osób dziennie”. Jednak w rzeczywistości jest to również wielkie zagrożenie dla prywatności osób, które dotąd mogły uważać inwestycje w nieruchomości za pewną możliwość dyskretnego lokowania kapitału.

Optymalizacja podatkowa w polskich spółkach giełdowych

Przez długi czas rozwiązania z zakresu międzynarodowej optymalizacji podatkowej dostępne były wyłącznie dla nielicznej elity najbogatszych inwestorów. Jednak obecnie profesjonalni inwestorzy używają ich do minimalizacji zobowiązań podatkowych nawet w przypadku portfeli, których wartość nie przekracza kilku milionów złotych.

Liechtenstein lepszy od Warszawy

Offshoringowa fundacja prywatna to jedna z najciekawszych i bardziej opłacalnych formuł planowania finansowego dla zamożnych.

Raje podatkowe– czyli jak legalnie nie płacić podatków

Benjaminowi Franklinowi przypisuje się powiedzenie, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. W rzeczywistości, między podatkami a śmiercią istnieje kilka istotnych różnic. Po pierwsze, w przeciwieństwie do podatków, śmierć nie staje się bardziej dotkliwa wraz z każdą kadencją parlamentu. Po drugie, podatki nie umierają, a śmierć bywa opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn. Po trzecie,umieramy tylko raz, a podatki musimy płacić co roku...

Publikacje tematyczne związane z działem

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Home & Market World Tax BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012