Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Raje podatkowe

Rezydencja podatkowa Monako

Księstwo Monako to drugie po Watykanie najmniejsze na świecie państwo, położone nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery Francuskiej. Monako, choć silnie związane z Francją, stanowi niezależne i samodzielne państwo o ustroju monarchii konstytucyjnej.

Informacje wstępne

Od 2005r. na tronie książęcym zasiada książę Albert II. Monako nie jest członkiem Unii Europejskiej jednak ze względu na unię celną i monetarną z Francją walutą płatniczą w Monako jest euro. Liczba ludności Monako wynosi około 40.000 osób, z czego około ¾ stanowią rezydenci. Ze względu na organizowane tutaj Grand Prix Formuły 1, ale również najbardziej znane w Europie kasyno oraz ekskluzywny port jachtowy, to niewielkie państewko cieszy się szczególnym uznaniem wśród sportowców, gwiazd muzyki i biznesmenów. Jest to miejsce elitarne, dlatego uzyskanie możliwości stałego pobytu w Monako albo rejestracja spółki jest przywilejem, o który należy się w odpowiedni sposób ubiegać.

Korzyści podatkowe

Dla zamożnych osób fizycznych i korporacji Monako to przede wszystkim korzyści związane z odpowiednio ukształtowanym systemem podatkowym, które swoją skalą przyćmiewają wszelkie walory turystyczne tego księstwa:

  1. Księstwo Monako nie stawia wymogów określania wysokości swoich dochodów osobistych. Co istotne, w Monako nie trzeba płacić podatku dochodowego z tytułu jakiegokolwiek źródła dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. Podatek dochodowy został bowiem zniesiony w Monako w 1969 roku. Jedynie francuscy obywatele są obowiązani płacić podatek od uzyskiwanych dochodów.
  2. Zakres i rygoryzm tajemnicy bankowej oferowanej w księstwie przewyższa zdecydowanie możliwości oferowane przez banki szwajcarskie. Dla osób, które zdecydują się ulokować tu pieniądze, Monako oferuje ogromne możliwości w zakresie private bankingu oraz wealth managment. Miejscowe instytucje finansowe nie tylko słyną z dyskrecji, ale również specjalizują się w tworzeniu niestandardowych produktów inwestycyjnych, adresowanych do majętnych, wymagających klientów. Przy tym, Monako należy do francuskiego systemu bankowego i walutą obowiązującą jest euro. Nie ma ograniczeń w otwieraniu rachunków bankowych przez cudzoziemców.

Warunki do uzyskania rezydencji

W związku z szeroką gamą przywilejów podatkowych oferowanych przez Księstwo Monako, uzyskanie rezydencji podatkowej wiąże się koniecznością spełnienia warunków, których celem jest utrzymanie wysokich standardów rezydencji a tym samym reputacji księstwa. W celu uzyskania statusu rezydenta podatkowego Monako, należy spełnić następujące warunki:

  1. Konieczność wykazania, że jest się finansowo niezależnym podmiotem, w związku z czym wymagany jest depozyt w banku, który jest dowodem na zapewniony stan finansowy osoby ubiegającej się o rezydencję (wysokość depozytu zależy od banku i wynosi minimum 100.000 euro).
  2. Wymóg posiadania adresu w Monako. Oznacza to, że należy mieć na własność nieruchomość lub też ją wynajmować. Koszty kupna nieruchomości są wysokie, za najtańszy jednoosobowy apartament trzeba zapłacić kwotę mniej więcej 550.000 dolarów. Wynajem jednopokojowego apartamentu to koszt minimum 3000 euro miesięcznie. Wynajem zwykle odbywa się na okres od jednego roku do trzech lat. Podatek od zakupu nieruchomości wynosi maksymalnie 9%. W przypadku wynajmu nieruchomości, płacony jest roczny podatek od wynajmu, w wysokości 1% rocznej wartości wynajmu. Podatek opłaca najemca.
  3. Uzyskanie rezydencji jest wysoko uznaniowe na podstawie każdego określonego przypadku. W związku z tym, badana jest karalność, a także przeszłość osoby ubiegającej się o rezydencję. Między innymi, wymagane są niekaralność oraz nieskazitelna opinia.
  4. Pierwsza karta rezydenta jest ważna przez rok, po czym jest odnawiana dwukrotnie. Po tym czasie następuje odnowienie karty na kolejne trzy lata. Zwykle po dwukrotnym odnowieniu trzyletniego terminu, wydawana jest karta na termin 10-letni. Od rezydenta posiadającego kartę z terminem ważności rocznym lub trzyletnim wymaga się, aby spędził minimum trzy miesiące w roku w Księstwie Monako. W wypadku starania się o kartę 10 – letnią wymagany jest termin przebywania w Księstwie Monako przez okres minimum 6 miesięcy.

Zakres usług Kancelarii Prawnej Skarbiec

Celem Kancelarii Prawnej Skarbiec jest zapewnienie kompleksowej obsługi doradczej w związku z uzyskaniem rezydencji Monako dla celów podatkowych.

W przypadku zdecydowania się na uzyskanie statusu rezydenta, Kancelaria Skarbiec podejmuje się administrowania omawianym procesem, wliczając w to wykonanie wszystkich związanych z nim czynności.

Ponadto, Skarbiec zobowiązuje się do świadczenia doradztwa strategicznego obejmującego odpowiedni wybór poszczególnych elementów struktury w sposób zapewniający osiągnięcie celów prawnych i podatkowych, jak również bieżące doradztwo prawne i podatkowe, w tym przygotowanie wszelkich umów, począwszy od umów spółek, a skończywszy na kontraktach handlowych, a także stałe monitorowanie zmian w przepisach prawa, w celu zapewnienia, że w każdym momencie struktura działa zgodnie z prawem.

Publikacje tematyczne związane z działem

 

 

Monako

Księstwo Monako jest prawdziwym rajem na ziemi dla tych, którzy preferują modne życie, ciepły klimat, wyśmienite jedzenie i wspaniałe widoki. To także doskonałe miejsce dla tych, którzy nie lubią płacić podatków. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie podlegają bowiem obowiązkowi odprowadzania podatku dochodowego. Księstwo nie pobiera od osób fizycznych podatku od nieruchomości oraz podatku od zysków kapitałowych. Jest tylko jeden warunek – należy uzyskać status rezydenta podatkowego Księstwa Monako.

Życie na bogato w Monako – optymalne rozwiązanie

Optymalne wakacje w raju (cykl)

Część I: Anguilla i Hongkong

Wobec coraz wyższych obciążeń podatkowych wprowadzanych w Polsce, a związanych (pośrednio lub bezpośrednio) z poszukiwaniem pieniędzy przez partię rządzącą na bieżące wydatki, interesującym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców jest przeniesienie swojej aktywności gospodarczej do „rajów podatkowych”.

Część II: Makau

Makau, powszechnie znane jako „Las Vegas Azji”, uważane jest za raj podatkowy z powodu korzystnej struktury podatkowej (dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i prawnych). W 2002 roku rząd Makau uchwalił ustawę, która oficjalnie zalegalizowała hazard oraz kasyna offline. Natomiast w 2003 r. zalegalizowano hazard online.

Część III: Księstwo Luksemburg

Księstwo Luksemburg to małe państwo położone w Europie Zachodniej, które jest jednym z najbardziej liczących się na świecie ośrodków finansowych. Chociaż nie jest typowym rajem podatkowym, to z uwagi na przepisy prawne oraz system podatkowy jest atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów.

Część IV: Seszele

Seszele to nie tylko piękne wyspy i często wybierany kierunek wakacyjnych wyjazdów, lecz także popularne miejsce do zakładania zagranicznych spółek typu offshore. Chociaż Seszele są niezawisłą republiką demokratyczną, która uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w roku 1976, to pozostają członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, na czele której stoi Elżbieta II, i nie podlegają żadnej władzy Korony Brytyjskiej. Dlatego też nie są podporządkowane Dyrektywie Unii Europejskiej w przedmiocie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie odsetek w odróżnieniu od rajów podatkowych powiązanych z państwami członkowskimi UE (głównie ze Zjednoczonym Królestwem i jego terytoriami zamorskimi).

Część V: Federacja Saint Kitts i Nevis

Federacja Saint Kitts i Nevis jest monarchią konstytucyjną położoną na Morzu Karaibskim, na czele której stoi brytyjski monarcha reprezentowany przez gubernatora generalnego. Federacja ta jest najmniejszym państwem w obu Amerykach. Ze względu na ścisłe powiązanie z Koroną Brytyjską, należy ją uznać za jurysdykcję stabilną, o wysokim poziomie legislacji.

Raje podatkowe

Łatwe i poufne rejestrowanie spółek cudzoziemcom; korzystne zwolnienia i ulgi podatkowe bądź niskie podatki. Takich rajów na świecie jest jeszcze sporo.

Minimalne podatki maksymalna poufność

Raj na ziemi

Zagadnienie optymalizacji podatkowej przy zastosowaniu rajów podatkowych budzi w opinii publicznej szereg kontrowersji. Częściowo dlatego, ze kojarzy się ono z „praniem brudnych pieniędzy” i działalnością poniekąd na bakier z prawem i daleką od etyki. Na temat tych stref krąży nieskończonac ilość mitów, często w żaden sposób nie przystających do rzeczywistości.

Raj na ziemi

Legalna optymalizacja podatkowa

Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje możliwości skorzystania z możliwości rajów podatkowych w sposób całkowicie legalny i zgody z przepisami polskiego prawa krajowego, które w żaden sposób nie zabrania współpracy z podmiotami mającymi siedzibę w krajach stosujących tak zwaną "szkodliwą konkurencję podatkową".

Wywiad z Robertem Nogackim, właścicielem Kancelarii Prawnej Skarbiec.Biz

Fakty i mity na temat rajów podatkowych

Międzynarodowe planowanie podatkowe to opcja, którą warto rozważyć w każdym wypadku, gdy kiedy spodziewamy się uzyskać większe przychody. Jak jednak widać z przykładów omówionych w niniejszym artykule, nie da się jej stosować bez znajomości lokalnych przepisów podatkowych i ograniczeń dewizowych.

Fakty i mity na temat rajów podatkowych

Raje podatkowe a inwestycje kapitalowe

Niejednokrotnie już na etapie tworzenia spółki, pojawia się pytanie, w jaki sposób przygotować się na przyszłą realizację zysków z planowanej przez spółkę inwestycji, która może nastąpić za kilka lat np. w drodze sprzedaży udziałów zewnętrznemu inwestorowi. W takiej sytuacji dotychczasowi udziałowcy zobowiązani będą uiścić podatek od dochodu związanego ze zbyciem udziałów. Niejednokrotnie może on stanowić bardzo znaczącą kwotę (szczególnie jeśli udziały były pierwotnie obejmowane "po nominalne", a więc za kwotę nie przekraczającą łącznie 5-50 tys. zł).

Wykorzystanie rajów podatkowych do obniżenia opodatkowania inwestycji kapitałowych

Podatki - lepiej nie płacić niż płacić

Co zrobić, żeby płacić niższe podatki? Nad tym pytaniem często zastanawiają się przedsiębiorcy, gdyż podatki zazwyczaj stanowią znaczny koszt w działalności przedsiębiorstwa.

Czy wolno nie płacić podatków?

Bezpeiczeństwo rajów podatkowych

Wszystko zależy od tego jaką dokładnie jurysdykcję wybierzemy. Kraje uznawane za "raje podatkowe" stanowią ponad połowę listy dziesięciu najbardziej stabilnych i bezpiecznych terytoriów na świecie.

Czy korzystanie z "rajów podatkowych" jest bezpieczne?

Majątek w księgach wieczystych

W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet to „ułatwienie, które odczuwa i z którego korzystać może wiele tysięcy osób dziennie”. Jednak w rzeczywistości jest to również wielkie zagrożenie dla prywatności osób, które dotąd mogły uważać inwestycje w nieruchomości za pewną możliwość dyskretnego lokowania kapitału.

Księgi wieczyste online czyli cała prawda o twoim majątku

Optymalizacja na giełdzie

Przez długi czas rozwiązania z zakresu międzynarodowej optymalizacji podatkowej dostępne były wyłącznie dla nielicznej elity najbogatszych inwestorów. Jednak obecnie profesjonalni inwestorzy używają ich do minimalizacji zobowiązań podatkowych nawet w przypadku portfeli, których wartość nie przekracza kilku milionów złotych.

Optymalizacja w polskich spółkach giełdowych

Liechtenstein - raj podatkowy

Offshoringowa fundacja prywatna to jedna z najciekawszych i bardziej opłacalnych formuł planowania finansowego dla zamożnych.

Liechtenstein lepszy od Warszawy

Wywiady dot. optymalizacji podatkowej

"Nie boimy się ciężaru podejmowania decyzji" - z Robertem Nogackim, partnerem zarządzającym Kancelarią Prawną Skarbiec R. Nogacki Sp. k. rozmawiała Katarzyna Mazur.

"Podstawowym wrogiem każdego przedsiębiorcy jest aparat przymusu państwowego" - Rozmowa z mecenasem Robertem Nogackim z Kancelarii Prawnej Skarbiec

 

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Home & Market World Tax BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012