Kancelaria Prawna, Radca Prawny, Prawnik

Kancelaria Prawna, Radca Prawny, Prawnik

2016-08-31

Źródło: Gazeta Wyborcza

Data: 2009-06-10

Autor: Robert Nogacki, twórca Kancelarii Prawnej Skarbiec

– W rajach podatkowych nie zakłada się kont, lecz tworzy „wehikuły korporacyjne”, takie jak fundacje czy spółki, które służą do przechowywania majątku. Taka fundacja czy spółka stanowi odrębną osobę prawną od swego założyciela, więc jej majątek nie jest wykazywany w jego zeznaniach podatkowych i nie podlega opodatkowaniu w Polsce – tłumaczy Robert Nogacki, właściciel Kancelarii Prawnej Skarbiec. Wie, o czym mówi, bo od lat pomaga tworzyć takie „rajskie wehikuły”.

– Prosimy o szczegóły.

– Zamiast nielegalnie uchylać się od opodatkowania, polski biznesmen może założyć fundację w Panamie, Liechtensteinie bądź na Antylach Holenderskich i tam alokować dochód z pieniędzy zarobionych w Polsce, np. w biznesie.

– Dlaczego fundacja?

– Bo gdyby była to spółka, to udziały albo akcje tej spółki należałoby wykazać w zeznaniu podatkowym w Polsce, co niweczyłoby sens całej konstrukcji. Fundacja nie jest spółką, więc nie trzeba o niej wspominać w deklaracji podatkowej.

– Czy z fundacji biznesmen przelewa sobie pieniądze?

– Nie tak szybko. Fundacja zakłada spółkę w innym raju podatkowym. Spółka może otworzyć rachunek bankowy, a pieniądze zgromadzone na takim rachunku nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Osoba wskazana jako beneficjent fundacji może korzystać z tych pieniędzy, na przykład biorąc wieloletnie pożyczki ze spółki zależnej.

– Czyli pożycza sam sobie pieniądze, które zarobił i od których nie zapłacił podatku?

– To całkowicie legalne rozwiązane. Wystarczy tylko zadbać, aby pożyczki nie miały charakteru pozornego, bo mogłyby zostać uznane za darowizny – tłumaczy Nogacki.