Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Gibraltar wciąż oferuje korzystne formy opodatkowania dochodów

Gibraltar wciąż oferuje korzystne formy opodatkowania dochodów

Kraj zależny od Wielkiej Brytanii wciąż kusi bardzo niskim podatkiem CIT (stawka 10 lub... 0%.) oraz brakiem np. podatku od zysków kapitałowych. Eksperci uważają, że nawet jeśli opuści on Unię Europejską razem z Wielką Brytanią, to nie straci na atrakcyjności. Jedynym zagrożeniem dla Gibraltaru jest dostanie się pod jurysdykcję hiszpańską, co jest jednak mało prawdopodobne.

 

Maleńki Gibraltar (ma ledwie 6,55 km2 powierzchni) jest od ponad 300 lat terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii. Pozostaje nim głównie z woli mieszkańców, którzy potwierdzili ten status w referendach w 1967 i 2002 roku. Tym samym Gibraltar jest częścią Unii Europejskiej – to pozwala przedsiębiorstwom działać w Europie, a jednocześnie skorzystać z dogodnych form opodatkowania osiąganych dochodów.

Czym kusi kraj pod skałą

Na Gibraltarze nie ma podatku od zysków kapitałowych (w Polsce, przypominamy, tzw. podatek Belki sięga aż 19%), spadków czy darowizn. Nie ma również podatku VAT.

I najważniejsza kwestia: podatek dochodowy dla firm (CIT) jest na poziomie 10%, trzeba go płacić tylko od zysków osiąganych na terytorium Gibraltaru, a zyski osiągane poza nim są nieopodatkowane. To właśnie ta konstrukcja CIT powoduje, że Gibraltar jest tak atrakcyjny, bo niższe lub równe stawki CIT ma tylko kilka krajów na świecie (m.in. Bośnia i Hercegowina, Katar, Macedonia, Bułgaria).

Jak wiadomo, pod koniec czerwca 2016 roku Brytyjczycy w referendum zdecydowali, że chcą opuścić UE. Czyli wraz z Wielką Brytanią ze Wspólnoty wyjdzie także terytorium znajdujące się pod Skałą Gibraltarską (choć nie jest to na 100% pewne). Warto jednak wyraźnie podkreślić: po referendum jak dotąd nie doszło do żadnych zmian w prawie podatkowym, czyli system podatkowy Gibraltaru w dalszym ciągu oferuje bardzo korzystne rozwiązania prawne.

Scenariusze dla Gibraltaru

System prawny Gibraltaru umożliwiał korzystne opodatkowanie dochodów, zanim wszedł razem z Wielką Brytanią do UE i pozostanie nim także, jeśli wyspiarski kraj opuści Wspólnotę. Pytanie tylko, czy atrakcyjność Gibraltaru pozostanie na takim poziomie, na jakim jest dziś.

W tej chwili Gibraltar jest szczególnie atrakcyjny dla sektora finansowego (funduszy inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych) oraz firm hazardowych (np. prowadzących zakłady piłkarskie online). Zdecydowana większość tych podmiotów funkcjonuje na paszporcie europejskim. Gdy Gibraltar opuści UE, może pojawić się problem formalnoprawny.

Scenariusze dla przyszłości Gibraltaru są różne. Najgroźniejszym jest ten zakładający, że kontrolę (pełną lub częściową) obejmie nad nim Hiszpania. Madrycki rząd już zapowiedział, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE będzie czynił ku temu starania.

Możliwe jest również pozostanie Gibraltaru w UE mimo wyjścia z niej Wielkiej Brytanii (podlega on Wielkiej Brytanii, ale nie brytyjskiej królowej, czyli Gibraltarczycy nie są jej poddanymi) lub zachowanie status quo, czyli utrzymanie statusu terytorium zależnego i wprowadzenie jeszcze bardziej liberalnych przepisów za zgodą rządu londyńskiego. Obydwa scenariusze nie powinny jednak wpłynąć na korzyści jakie oferuje gibraltarski system podatkowy.

System prawny Gibraltaru zapewnia
dostatek państwu

Władzom Gibraltaru powinno zależeć na utrzymaniu korzystnych rozwiązań prawnych sprzyjających opodatkowaniu dochodów. Z dokumentu „Tax Havens Report” firmy Tax Research wynika, że usługi finansowe generują aż 20% PKB Gibraltaru, a w tym sektorze pracuje aż 12% zatrudnionych. W Gibraltarze swoje oddziały mają największe brytyjskie banki (Lloyd’s, Barclay’s czy Royal Bank of Scotland) i firmy konsultingowe.

W 2014 roku wskaźnik PKB per capita dla Gibraltaru wynosił aż 49,4 tys. £ (dla porównania, Wielkiej Brytanii 25,8 tys. £), a inflacja utrzymywała się na poziomie około 1,8%. W dodatku kraj pod skałą może się pochwalić niemal pełnym zatrudnieniem (podczas gdy w sąsiedniej Hiszpanii stopa bezrobocia sięga 18,9%).

Co prawda w opracowywanym co dwa lata indeksie poufności finansowej (ang. Financial Secrecy Index) z roku 2015 Gibraltar jest dopiero na 55 pozycji (na 92 sklasyfikowane kraje) i pozostaje daleko w tyle za Szwajcarią, Hongkongiem, czy amerykańskim stanem Delaware – jednak niskie obciążenia i korzystne formy opodatkowania w dalszym ciągu przyciągają inwestorów.

2018-02-20 Kancelaria Prawna Skarbiec (Aktualizacja: 2018-05-15)

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market Laur Eksperta Leaders in Law BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012