Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Publikacje

Kancelaria Prawna SKARBIEC

styczeń 2009

     
Zmiany w zastawie rejestrowym Gazeta Finansowa, Nowoczesna Firma
Wydaje się że w efekcie wprowadzonych zmian zastaw rejestrowy w szerszym zakresie zagości w praktyce gospodarczej. Już można zaobserwować znaczące przyspieszenie procedury rozpatrywania wniosków. Dla przykładu w Warszawie w zależności od przedmiotu zastawu wydanie postanowienia dotyczącego wniosku trwa około tygodnia (np. w przypadku samochodu osobowego) do około dwóch tygodni (w przypadku zastawu rejestrowego na papierach wartościowych). Jest to znacząca różnica w porównaniu z poprzednim stanem prawnym.
 
Chcieli dobrze... wyszło jak zawsze Rynek Kapitałowy
Okazuje się, że Bank Millennium będzie w stanie zarobić ponad 70 mln zł tylko na pechowych opcjach walutowych. Tak duży zysk dzięki zaledwie kilku transakcjom musi budzić zainteresowanie. Może wydawać się bowiem, że bank znalazł się w sytuacji swoistego konfliktu interesów, z jednej strony oferując rzetelne doradztwo finansowe, a z drugiej maksymalizując swój zysk. "Taki typ konfliktu może doprowadzić do różnego rodzaju nadużyć, takich jak wprowadzenie klientów w błąd co do treści transakcji i związanego z nią ryzyka", zaopiniował Robert Nogacki z Kancelarii Radcy Prawnego "Skarbiec". Zwolennicy teorii spiskowych mogą nawet wiązać Bank Millennium z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, które spekulacyjnie osłabiają polską gospodarkę ostatnimi czasy. Otwartym pytaniem pozostaje, czym kierowały się spółki podczas zawierania umów na transakcje oparte o opcje walutowe? Czy były to tylko operacje mające zabezpieczyć przyszły handel międzynarodowy, czy może przyświecała im chęć spekulacyjnych zysków? Odpowiedź pozostanie chyba na zawsze w głowach zarządów spółek.
 
Od deklaracji do fuzji droga daleka Gazeta Finansowa
Teoretycznie można sobie wyobrazić scenariusz polegający na zakupie BRE Banku przez spółki związane z Leszkiem Czarneckim oraz dokonanie fuzji BRE Banku SA z Getin Bank SA. W praktyce należy zwrócić uwagę zarówno na niezobowiązujący charakter deklaracji pana Czarneckiego oraz na stanowcze dementi osób przedstawicieli BRE Banku i Commerzbanku. Jak się wydaje, wobec braku spekulacji na temat ewentualnej sprzedaży BRE Banku przez Commerzbank w prasie niemieckiej, można zaryzykować tezę że Commerzbank w najbliższym czasie nie planuje sprzedaży BRE Banku.
 

 

>>> WCZEŚNIEJSZE
publikacje Kancelarii

Publikacje tematyczne związane z działem

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market Laur Eksperta Leaders in Law World Tax BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012