Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Publikacje

Wybrane publikacje
Kancelarii Prawnej Skarbiec

Twarde prawo, ale...nie dla polityków: wypowiedź dla Dziennika

W efekcie prac posłów kontrola finansowa obejmie tylko tych naszych polityków, którzy mieszkają poza krajem. „A takich jest może kilku" – twierdzi mecenas Nogacki. W tym gronie mógłby się znaleźć Jerzy Buzek, o ile zostanie szefem Parlamentu Europejskiego i przeprowadzi się do Brukseli, a także minister finansów Jacek Rostowski, który szczyci się polskim i brytyjskim obywatelstwem.

 

 

Kiedy raje trafią do piekła? Gazeta Wyborcza
W rajach podatkowych nie zakłada się kont, lecz tworzy „wehikuły korporacyjne", takie jak fundacje czy spółki, które służą do przechowywania majątku. Taka fundacja czy spółka stanowi odrębną osobę prawną od swego założyciela, więc jej majątek nie jest wykazywany w jego zeznaniach podatkowych i nie podlega opodatkowaniu w Polsce – tłumaczy Robert Nogacki, właściciel Kancelarii Prawnej Skarbiec. Wie, o czym mówi, bo od lat pomaga tworzyć takie „rajskie wehikuły".
 
10 pytań o korzyści z rajów podatkowych Portal Finanse Osobiste
Według mnie bezpieczną granicą po przekroczeniu której międzynarodowa optymalizacja podatkowa przypuszczalnie będzie się opłacać jest kwota 0,5-1 mln zł dochodu rocznie (czyli 95 tys. – 190 tys. podatku dochodowego, który można zaoszczędzić). Należy jednak pamiętać, że są to średnie stawki, albowiem istnieją takie rodzaje działalności, dla których łatwo można dobrać międzynarodową optymalizację podatkową, jak i takie w odniesieniu do których bardzo trudno jest prowadzić międzynarodowe planowanie podatkowe.
 
W jaki sposób można podważyć testament własnoręczny?  
Podważanie ważności testamentu może już nastąpić na etapie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Podważenie ważności testamentu własnoręcznego jest możliwe w wypadku, gdy testament został sporządzony: w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli; pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści; pod wpływem groźby.
 
Jak stwierdzić nabycie spadku?  
W celu nabycia spadku, każdy kto ma w tym interes może złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Zgodnie z art. 667 kodeksu postępowania cywilnego, postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców sąd wydaje tylko na wniosek zgłoszony przez osobę mającą w tym interes. Doktryna i Judykatura ujmuje szeroko krąg podmiotów mających interes prawny w doprowadzeniu do stwierdzenia nabycia spadku.
 
 

 

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market Laur Eksperta Leaders in Law World Tax BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012