Malta i Cypr
Malta i Cypr
Wobec coraz wyższych obciążeń podatkowych wprowadzanych w Polsce, a związanych (pośrednio lub bezpośrednio) z poszukiwaniem pieniędzy przez partię rządzącą na bieżące wydatki, interesującym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców jest przeniesienie swojej aktywności gospodarczej do kraju, którego system podatkowy oferuje korzystne formy opodatkowania dochodów.
Malta
Maltańskie prawo podatkowe nie należy do najprostszych w Europie. Podatek dochodowy od osób prawnych na Malcie wynosi 35%. Jednocześnie system podatkowy Malty oferuje wiele możliwości obniżenia lub wyeliminowania opodatkowania dochodu, co w połączeniu z siecią kilkudziesięciu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które zostały zawarte przez Maltę, stwarza możliwości do międzynarodowego planowania podatkowego zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i prawnych.
Osobom fizycznym Malta proponuje możliwość uzyskania dwóch rodzajów rezydencji podatkowej: Permanent Residence Scheme (PRS) oraz Ordinary Residence Permit (ORP). Warunki uzyskania PRS oraz ORP nie są trudne do spełnienia. Zaletą uzyskania któregoś z tych statusów jest brak jakichkolwiek wymagań w zakresie minimalnego okresu przebywania na terytorium Republiki Malty, ograniczenie opodatkowania tylko do dochodów przekazywanych na Maltę bądź przechowywanych na Malcie (dochody z innych źródeł nie podlegają opodatkowaniu), brak obowiązku zakupu nieruchomości (wystarczy długoterminowy najem nieruchomości) na Malcie, brak minimalnych wymogów inwestycyjnych na Malcie oraz brak podatku od zgromadzonego majątku.
Chociaż w stosunku do osób prawnych ma zastosowanie podatek dochodowy o 35% stawce podatkowej, to jednak Malta oferuje system tzw. pełnej refundacji (pełnego przypisania), zgodnie z którym podatek zapłacony przez spółkę zostaje zaliczony na poczet podatku płaconego przez udziałowców w momencie wypłaty dywidendy. Jeżeli dywidendę wypłaca spółka handlowa, to odbiorcy dywidendy mają prawo do refundacji w wysokości 6⁄7 kwoty podatku dochodowego zapłaconego przez spółkę na Malcie. Biorąc pod uwagę powyższe odliczenia, efektywna stawka opodatkowania podatkiem dochodowym spółek na Malcie wynosi ok. 5%. Warto też podkreślić, iż Malta nie nakłada podatku u źródła z tytułu wypłaty dywidend.
Cypr
Cypr jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który posiada jedną z najniższych stawek podatku dochodowego – wynosi ona 12,5%. Ponadto Cypr posiada bardzo liberalne prawo korporacyjne. Wykorzystanie spółki cypryjskiej wiąże się też z przywilejami wynikającymi z czterdziestu pięciu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Cypr.
Pomimo, iż polsko-cypryjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania została w istotnym stopniu zmieniona protokołem z 2012 r., to w dalszym ciągu założenie spółki na Cyprze pozwala na korzystne opodatkowanie dochodów z prowadzonej działalności.
Zaletą spółki cypryjskiej jest to, że można nią zarządzać za pomocą trustu, zatem jej rzeczywisty beneficjent (ang. beneficial owner) nie będzie ujawniony ani w cypryjskim rejestrze handlowym (ang. Department of the Registrar of Companies and Official Receiver), ani w jakiejkolwiek innej dokumentacji dostępnej dla osób trzecich.
Spółka cypryjska jest często wykorzystywana w praktyce ze względu na to, że dzięki jej użyciu można zminimalizować obciążenia podatkowe między innymi w zakresie dochodów z tytułu:
- zysków kapitałowych,
- otrzymanych dywidend i odsetek,
- należności licencyjnych,
- opodatkowania własności praw intelektualnych.
Co istotne, na Cyprze nie ma przepisów nakładających podatki u źródła na usługi niematerialne i prawne świadczone z jurysdykcji dedykowanych spółkom offshore, a podstawę uznania danej usługi za koszt uzyskania przychodu stanowi faktura lub umowa, z której wynika dane obciążenie. Ponadto, na Cyprze nie ma regulacji związanych z tzw. cienką kapitalizacją, cenami transferowymi, czy zagranicznymi spółkami kontrolowanymi (CFC).
Sprzyjający podatnikom system podatkowy na Cyprze, w powiązaniu z zaprezentowanymi powyżej możliwościami zachowania poufności struktury właścicielskiej powoduje, że Cypr jest i nadal będzie atrakcyjną jurysdykcją dla polskich przedsiębiorców.
Planując prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem spółek zagranicznych należy mieć na uwadze coraz bardziej powszechne wdrażanie standardu raportowania CRS, obejmującego wymianę informacji finansowych, również na potrzeby podatkowe. W praktyce oznacza to, że gdy rzeczywistym beneficjentem środków na rachunku bankowym, np. spółki cypryjskiej będzie polski rezydent podatkowy, to informacja w tym zakresie zostanie przekazana do miejscowych organów podatkowych, o ile rachunek bankowy prowadzony jest w państwie, które zobowiązało się do udziału w wymianie informacji.
W tym kontekście znaczenia nabiera nie tylko rejestracja spółki w państwie o korzystnym systemie podatkowym, ale również całkowita zmiana rezydencji podatkowej.
2017-07-11 Kancelaria Prawna Skarbiec (Aktualizacja: 2018-05-21)
Zgodnie z wprowadzonymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Dostępne rozwiązania prawne należy zatem każdorazowo dostosowywać do indywidualnych potrzeb biznesowych, tak aby nie narazić się na zarzut działania sztucznego, sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Dokładne znaczenie tych wskazań normatywnych warto w każdym wypadku skonsultować z radcą prawnym, adwokatem bądź doradcą podatkowym.