Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Publikacje

Kancelaria Prawna Skarbiec
w mediach

PUBLIKACJE KANCELARII Z LAT 2010-2011

 

Rozmowa z Robertem Nogackim, partnerem zarządzającym Kancelaria Prawna Skarbiec R. Nogacki Sp.k.

Rzeczpospolita

Kancelaria Prawna Skarbiec zbudowała swoja pozycje rynkowa oferując usługi, które nie miały dotychczas odpowiednika na polskim rynku, łączące ze sobą doradztwo prawne, finansowe oraz usługi z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego. Podejmujemy się tematów, które ze względu na swój poziom skomplikowania i międzynarodowy charakter były dotychczas prowadzone wyłącznie przez zagraniczne firmy konsultingowe.

Darowizna w spółce akcyjnej Inwestycje.pl;

Money.pl

Firmy zasypywane są często prośbami o udzielenie darowizn, czy to pieniężnych, czy też rzeczowych. Z prośbami takimi występują zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Spotykają się one niejednokrotnie z pozytywną reakcją, jednak zarządy podejmujące takie decyzje powinny liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Może być im, bowiem postawiony zarzut działania na szkodę spółki

E-pełnomocnictwa – dwie strony medalu

Portal Inwestycje.pl

"Przeglądając witrynę internetową Ministerstwa Gospodarki, możemy się dowiedzieć, że misją Ministerstwa jest „stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej”. Znając polskie realia, można i należy przypuszczać, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, nim ten szczytny cel zostanie zrealizowany, niemniej jednak warto odnotować kroki, które mają nas do tego celu przybliżyć. Jednym z nich jest wprowadzenie elektronicznego rejestru przedsiębiorstw (...)".

Podatnik na podsłuchu

Portal Onet.pl

W ostatnich latach modnym słowem w Polsce stał się „podsłuch”. Podobno podsłuchiwała nas policja, podsłuchiwało CBA, CBŚ, podobno żyliśmy w państwie policyjnym. Podobno. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że już niedługo nikt nie podsłucha nas tak skutecznie jak... wywiad skarbowy.

Nowelizacja o CIT – zmiana na lepsze?

Portal Interia.pl

W aktualnym stanie prawnym, na gruncie ustawy o podatku dochodowym, istnieją wątpliwości interpretacyjne dotyczące podatkowych skutków związanych z likwidacją spółki osobowej oraz wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. Wygląda na to, że wątpliwości te ustawodawca postanowił ostatecznie rozstrzygnąć...jak?

Ustawodawca łata podatkowe dziury

Gazeta Ubezpieczeniowa

Polskie prawo podatkowe ma to do siebie, że jest nieustannie nowelizowane – 19 października 2010 r. został przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Zgodnie z uzasadnieniem celem planowanych zmian jest dostosowanie polskich przepisów do prawa wspólnotowego oraz sprecyzowanie zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników z tytułu udziałów w spółkach niebędących osobami prawnymi.

Zarzuty urzędu skarbowego – jak z nimi walczyć?

Portal Bankier.pl

"Jeśli podatnik nie zdoła skutecznie przekonać fiskusa, że wszelkie swoje dochody rzetelnie ujawnił, wówczas urząd skarbowy wyda decyzję nakazującą mu zapłacić podatek w wysokości 75% nieujawnionych dochodów. Dodatkowo trzeba się liczyć z odpowiedzialnością przewidzianą przez kodeks karny skarbowy, tj. karą grzywny do 720 stawek dziennych, albo karą pozbawienia wolności. W przypadku mniejszej wagi nikt oczywiście podatnika w więzieniu nie zamknie, ale już sama konieczność zapłaty grzywny może okazać się niezwykle uciążliwa – mówi Łukasz Tabor".

Nie posiadasz konta bankowego w Polsce? Nie otrzymasz zwrotu VAT-u

Portal Bankier.pl

"Otóż według ustawy o VAT rachunkiem bankowym jest rachunek w banku lub SKOK-u, które mają siedzibę na terytorium Polski. A jeśli firma ma konta bankowe jedynie za granicą? No to trudno, dopóki nie zostanie założone konto bankowe w Polsce, zwrotu nie będzie – mówi Łukasz Tabor".

Skutki wzrostu limitów podatkowych na 2011 rok

Portal Bankier.pl

"Limit do prowadzenia ksiąg rachunkowych, również wynosi 1,2 mln euro, ale w tym wypadku przeliczenie dokonywane jest według kursu NBP euro na 30 września. Dlatego podmioty, których przychody netto za 2010 roku przekroczą 4 784 400 zł, będą musiały w 2011 r. prowadzić księgi rachunkowe – Robert Nogacki ".

Podatnik przegrywa z fiskusem

Portal Bankier.pl

"W przypadku egzekucji zaległości podatkowych zarzuty wnosi się do organu prowadzącego egzekucję, czyli Naczelnika Urzędu Skarbowego, zaś w przypadku ich nieuwzględnienia, można wnieść zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej. Organy podatkowe są tu więc niejako sędzią we własnej sprawie, co zmniejsza szansę podatnika na korzystny dla siebie obrót sprawy na tym etapie postępowania. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wyczerpania drogi postępowania przed organami skarbowymi, podatnik ma prawo zaskarżyć kwestionowaną przez siebie decyzję do sądu administracyjnego. Jeśli zatem jesteśmy przekonani o swoich racjach, warto z tej możliwości skorzystać – radzi Łukasz Tabor".

Zataiłeś dochody? Uważaj na 75-procentowy podatek

Portal Interia.pl

Każdy podatnik, podlegający polskiemu systemowi podatkowemu, którego dochody nie zawsze są udokumentowane i zadeklarowane w corocznych rozliczeniach z fiskusem musi liczyć się z możliwością kontroli ze strony organów podatkowych. Do grupy podwyższonego ryzyka narażonej na kontrolę skarbową należą przedsiębiorcy wykazujący stratę w deklaracjach podatkowych, inwestorzy dokonujący transakcji giełdowych, osoby dokonujące zakupu ruchomości lub nieruchomości o znacznej wartości, a także ci podatnicy, którzy ponoszą znaczne wydatki nie wykazując jednocześnie żadnych dochodów. A, co się stanie w momencie zatajenia uzyskanych przychodów przed fiskusem? – Zapraszam do przeczytania artykułu.

Co się stanie, jeśli nie zapłacę ZUS-u?

Portal Bankier.pl

"Jeśli grzywna w wysokości 5000 zł nie robi na kimś wrażenia, to konieczność opłacenia składek w podwójnej wysokości już powinna. Od decyzji w sprawie wymierzenia dodatkowej opłaty można się odwołać do sądu, ale czy warto ryzykować? Zwłaszcza, że samo skierowanie sprawy do sądu wygranej nam przecież nie zagwarantuje – informuje Łukasz Tabor z Kancelarii Prawnej Skarbiec".

Konsekwencje w przypadku nie zapłacenia akcyzy?

Portal Bankier.pl

"Tutaj niezapłacenie akcyzy w wyznaczonym terminie grozi otrzymaniem grzywny, zwykle jest ona wymierzana w formie mandatu karnego, wystawionego przez urząd celny. Oczywiście otrzymanie mandatu za zwłokę w żadnym wypadku nie zwalnia nas z konieczności zapłaty samej akcyzy, stanowi jedynie dodatkową dolegliwość” – mówi Łukasz Tabor z Kancelarii Prawnej Skarbiec".

A jeśli nie zapłacę PIT lub CIT?

Portal Bankier.pl

"Stało się, nie zapłaciliśmy w terminie PIT-u. Co nam za to grozi? Po pierwsze odsetki za zwłokę. Z każdym dniem nasze zaległości rosną i po jakimś czasie może to być dla naszego portfela naprawdę dokuczliwe. Niestety to jeszcze nie wszystko. Uchylanie się od obowiązków podatkowych jest, bowiem traktowane w Polsce, jako wykroczenie lub nawet przestępstwo. A skoro mamy wykroczenie lub przestępstwo, to są i kary – Łukasz Tabor, radca prawny z Kancelarii Prawnej Skarbiec".

Anguilla – raj w zasięgu ręki

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec jako jedyny podmiot w Europie Środkowej uzyskała status Overseas Agent, który uprawnia Kancelarię do wpisywania spółek bezpośrednio do rejestru handlowego Anguilli, bez pośrednictwa jakiegokolwiek sądu rejestrowego czy organu administracji. "Cieszy nas zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni – Anguilla stanowi Terytorium Zamorskie Wielkiej Brytanii – jednego z najbardziej stabilnych systemów gospodarczych na świecie" – powiedział Robert Nogacki, radca prawny i twórca Kancelarii, jeden z najczęściej przywoływanych w polskiej prasie specjalistów z zakresu międzynarodowego planowania podatkowego.

Będzie lepiej czy gorzej? – podwyżka stawki Vat uderzy w przedsiębiorców

Portal Bankier.pl

"Według rządzących nic strasznego się nie stanie – ot, na niektóre produkty lub usługi stawka VAT wzrośnie, ale na inne spadnie. Być może takie stanowisko ma wywołać przekonanie, że ogólny bilans w ten sposób „wyjdzie na zero” i nikt nie ucierpi, ale z tym zgodzić się trudno. Skoro zmiany stawek VAT mają według pomysłodawców przynieść budżetowi 5 mld zł dodatkowego dochodu, to jasne jest, że nic na zero nie wyjdzie, że mamy do czynienia z podwyżką (a nie z „podwyżką i obniżką”), a ktoś będzie musiał owe 5 mld zł wysupłać z własnej kieszeni. Tylko kto? – pyta Łukasz Tabor, radca prawny w Kancelarii Prawnej Skarbiec".

Nowelizacja Ustawy o Kontroli Skarbowej, czyli podatkowy horror

Portal Gazeta.pl

Artykuł porusza kwestię nowelizacji Ustawy o kontroli skarbowej, która weszła w życie 1 lipca 2010 roku. Co zmiany, postulowane od dawna przez Ministerstwo Finansów, oznaczają dla przedsiębiorców? Czy nowe rozwiązania będą miały bezpośredni wpływ na gospodarkę i konkurencję na rynku? Czy w końcu państwo nie wkracza w sferę szeroko pojętych wolności obywatelskich? Zapraszam do zapoznania się z treścią publikacji.

Czy Citi wprowadził inwestorów w błąd?

Gazeta Bankowa

Klienci Citi Handlowego, którzy walczyli ze swoim bankiem o odszkodowanie w związku z nabyciem obligacji upadłego Lehman Brothers, osiągnęli połowiczny sukces w sporze prowadzonym z powództwa cywilnego. Postępowanie karne zostało umorzone, bo w działalności banku śledczy nie dopatrzyli się znamion przestępstwa, choć inwestorzy ponoć dysponowali materiałami obciążającymi doradców. Zatem czy niewiedza może być wytłumaczeniem? – Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Cała prawda o odpowiedzialności za "plamę" BP

Portal Globtrex.com

O wybuchu platformy wiertniczej Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej słyszeli niemal wszyscy. Ale co konkretnie słyszeliśmy? Katastrofa ekologiczna, skażone wybrzeża USA, koncern BP... No właśnie, czy feralna platforma, aby na pewno należy do koncernu BP? I kto właściwie odpowiadał za bezpieczną eksploatację urządzenia? Okazuje się, że zarejestrowanie platformy wiertniczej na Wyspach Marshalla było dla operatora platformy „polisą ubezpieczeniową” na przyszłość z dodatkowymi grantami w postaci prawie zerowych podatków...

Piramida finansowa Flexworld

Portal eGospodarka.pl

"Argumenty bez pokrycia, milionowe straty i wielu oszukanych...tak wygląda misternie złożona piramida firmy Flexworld. Załączony artykuł prezentuje i jednocześnie zwraca uwagę na poważne skutki procederu prowadzonego przez pewnego Niemca i jego gorzowskich wspólników: utracone domy, rozbite małżeństwa, próby samobójcze, milionowe straty."

Lokaty na ryzyko klienta

Dziennik Rzeczpospolita Polska

Firma Flexworld z siedzibą w USA oszukała kilka tysięcy osób w Polsce i Niemczech, na co najmniej kilkanaście milionów euro. Oferowała pożyczki. Warunkiem ich uzyskania był m.in. zakup akcji Flexworld Inc., inwestującego np. w kopalnie złota i diamentów. Spółka kusiła 60-proc. dywidendą. W 2009 r. prezes firmy Gordon Bartosik-Schmidt został w Polsce skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu i 100 tys. zł grzywny. Na swojej stronie WWW twierdzi, że choć firma została zamknięta, jego „wizja żyje i każdy otrzyma swoją wypłatę”.

Księgi wieczyste online pod lupą

Portal eGospodarka.pl

"Chcesz zachować informację o swoim majątku w tajemnicy? Teraz to niemożliwe, gdyż od 17 czerwca można bezpłatnie przeglądać księgi wieczyste za pomocą Internetu. Chociaż dotyczy to tylko tych dokumentów, które zostały przeniesione do systemu elektronicznego (czyli 12 mln spośród 18,8 milionów ksiąg), to do 2 lipca 2010 r. ponad 800 tysięcy osób przejrzało swoje księgi wieczyste przez Internet."

Zobowiązania podatkowe e-handlarzy i rolników

Portal Bankier.pl

Zobowiązania podatkowe obciążają budżet zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. W dodatku fiskus swoim czujnym okiem chce zdemaskować tych, którzy próbują choć w minimalnym zakresie obejść obowiązek podatkowy. Ale nie wszystkich...

Bankructwo na granicy prawa

Gazeta Bankowa, Dziennik Polska Londyn

Chociaż w Polsce nie można pójść za długi do więzienia, to niektóre działania dłużników zmierzające do ochrony ich majątku przed windykacją ze strony wierzycieli stanowić mogą przestępstwo. Do grupy tych przestępstw zaliczane są m. in. przestępstwa z art. 300-301 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 – Kodeks karny (dalej: k.k.), które na potrzeby niniejszego artykułu zostaną bliżej omówione.

Wrobieni we FreeFUND

Gazeta Finansowa

Ambitne plany, duże ryzyko i trwające od 14 miesięcy śledztwo, czyli kulisy afery freeFUND – Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy a obowiązki agencji nieruchomości

Portal Bankier.pl

Załączony artykuł prezentuje wybrane problemy w stosowaniu przepisów o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu przez pośredników w obrocie nieruchomościami.

Praktyczne problemy fundacji w stosowaniu przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Portal Bankier.pl

Przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy nakładają na wszelkie działające w Polsce fundacje skomplikowane obowiązki dotyczące rejestrowania operacji finansowych. Konieczność spełniania tych wymogów jest niezależna od tego, czy dana fundacja dysponuje znacznym majątkiem, bądź dokonuje operacji finansowych na większą skalę. Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie obowiązków nałożonych na fundacje ustawą z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Doradcy specjalnej troski

Kurier Finansowy

"Jak twierdzi mecenas Robert Nogacki z Kancelarii Skarbiec, istnieją bardzo poważne przesłanki, aby uznać, że niektóre banki nie tylko wykorzystywały błędne wyobrażenia klientów o umowach łączących ich z bankiem, ale wręcz świadomie wprowadzały ich w błąd. Jak twierdzi mecenas Nogacki, dokumentacja transakcyjna wielu kontraktów opcyjnych jest na tyle niejasna, iż możliwe jest interpretowanie jej w sposób korzystny dla klientów, dzięki czemu można istotnie zmniejszyć ich zobowiązania. – Myślę, że w niektórych wypadkach możliwa jest minimalizacja obciążeń do poziomu całkowicie akceptowalnego dla przedsiębiorców". – Wypowiedź dla Kuriera Finansowego

Brak procedur zapobiegających praniu brudnych pieniędzy może kosztować firmę 750 tys. zł

Dziennik Gazeta Prawna

"Przepisy prawa nie precyzują oczekiwanego stopnia szczegółowości wewnętrznej procedury, ale powinny być one wystarczająco precyzyjne, aby skutecznie zapobiegać transferom wartości majątkowych pochodzących z działalności o charakterze przestępczym – mówi Robert Nogacki, radca prawny, właściciel Kancelarii Prawnej Skarbiec, która specjalizuje się w opracowywaniu wewnętrznych procedur."

Dlaczego oszczędzać za granicą?

Portal Bankier.pl

Artykuł w przejrzysty sposób tłumaczy, jak istotne jest rozważne gospodarowanie przychodami w biznesie, wskazując na wyłączenie części aktywów z obrotu w Polsce i przekazaniu ich do pasywnych inwestycji zagranicznych. Ufundowane w ten sposób trusty, fundacje prywatne czy polisy inwestycyjne umożliwiają przekazywanie majątku z pokolenia na pokolenie bez ryzyka, że dorobek wielu generacji zniknie na skutek pojedynczych, nieprzewidzianych zdarzeń biznesowych, albo, że ulegnie rozdrobnieniu między licznych spadkobierców.

Pomoc komornika w poszukiwaniu majątku

Portal eGospodarka.pl

Po ustaleniu możliwości poszukiwania przez komornika majątku warto określić, jakie świadczenia mogą być przez niego zajęte, co dokładnie wyjaśnia poniższy artykuł.

W jaki sposób inwestować, aby zminimalizować swoje opodatkowanie?

Gazeta Finansowa

Artykuł zwraca uwagę na wybór optymalnej podatkowo metody inwestycji, która wymaga przede wszystkim ustalenia, co ma stanowić przedmiot inwestycji i jaka ma być jej skala.

Czym jest wyrok zaoczny?

Portal Money.pl

Artykuł przedstawia instytucje wyroku zaocznego zarówno w procedurze cywilnej, jak i karnej.

Pływające apartamenty

Portal eGospodarka.pl

"W ciągu ostatnich lat jachty stały się symbolem luksusu i prestiżu. Bardziej niż ekskluzywne wille czy drogie samochody podkreślają wysoki status społeczny swoich zamożnych właścicieli (...)"

Dlaczego warto zarejestrować jacht za granicą oraz ile kosztuje jego utrzymanie? Na te i inne pytania odpowiada poniższy artykuł.

Gdzie warto zostać rezydentem podatkowym?

Portal Banker.pl

Artykuł w przejrzysty sposób przedstawia szereg miejsc na świecie, gdzie podatek dochodowy nie jest pobierany w odniesieniu do wszystkich, bądź niektórych grup podmiotów. Do takich terytoriów należą między innymi Bahrajn, emirat Ras Al Khaimah (emirat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich), Monako, Andora czy Guernsey. Warto też wskazać, że na szeregu innych terytoriów istnieje możliwość ograniczenia podatku dochodowego na rzecz podatku o charakterze zbliżonym do średniowiecznego podatku "pogłównego".

Jakie świadczenia przysługują pracownikowi w razie wypadku przy pracy?

Portal Money.pl

Artykuł wskazuje poszczególne wypadki przy pracy oraz opisuje procedurę powypadkową.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Portal Money.pl

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ("sp. z o.o.") może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym prawnie dopuszczalnym celu. Jej założycielami mogą być osoby fizyczne albo osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby.

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa na przykładzie polskich spółek giełdowych

Gazeta Finansowa

Do wehikułów korporacyjnych najczęściej używanych przez biznesmenów polskich bądź inwestujących w Polsce, należą spółki kapitałowe z siedzibą na Cyprze bądź w Holandii, a pośrednio – również fundacje w Lichtensteinie. W pojedynczych wypadkach, znaczne pakiety akcji polskich spółek giełdowych bywają również kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio m.in. przez spółki zlokalizowane na Wyspach Dziewiczych, Kajmanach, w Luksemburgu, czy Panamie. Instytut Edukacji Konsumentów na Rynku Kapitałowym dokonał analizy rozwiązań stosowanych przez znanych inwestorów giełdowych, korzystając z publicznie dostępnych źródeł w postaci m.in. raportów bieżących spółek giełdowych oraz decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wykorzystanie fundacji prawa polskiego do zarządzania majątkiem osób fizycznych

Portal Franchizing

Artykuł w przejrzysty sposób przedstawia ciekawe formuły planowania finansowego adresowane do zamożnych osób fizycznych, do których zalicza m.in. założenie offshorowej fundacji prywatnej, której wyłącznym celem jest ochrona i pomnażanie majątku przekazanego przez fundatora na rzecz wskazanych przez niego osób (beneficjentów). W przypadku zamiaru zastosowania fundacji do ochrony majątku prywatnego, zdecydowanie rekomendowanym rozwiązaniem jest powołanie fundacji prywatnej, np. w Lichtensteinie bądź Panamie. Jeśli jednak istnieją okoliczności, z uwagi na które rozwiązanie takie nie jest możliwe do zastosowania, to można rozważyć zastosowanie fundacji prawa polskiego. Z uwagi na istniejące ograniczenia i ryzyka prawne powinna ona raczej pełnić funkcję pomocniczą w stosunku do innego podmiotu o charakterze holdingowym.

Jak legalnie nie płacić podatków

Gazeta Finansowa

Często, żeby znaleźć oszczędności w podatkach, nie trzeba od razu wprowadzać skomplikowanych struktur podatkowych, lecz wystarczy w pełni korzystać z rozwiązań przewidzianych wprost w przepisach podatkowych. Do tego może być potrzebna wnikliwa analiza istniejących już rozliczeń podatkowych przedsiębiorstwa oraz wprowadzenie odpowiednich procedur wewnętrznych. Dla przykładu w podatku dochodowym od osób prawnych oszczędności mogą przynieść stosowne procedury w zakresie rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów związanych z nieściągalnymi wierzytelnościami czy też stosowanie współczynników w przypadku amortyzacji środków trwałych.

Raj na ziemi

Magazyn Manager's Life

Wiele rajów podatkowych to światowi liderzy w dziedzinie rozwoju prawa handlowego. Oferują wyjątkowo przemyślane, elastyczne formuły działalności, które są niedostępne dla spółek rejestrowanych pod rządami polskiego kodeksu spółek handlowych (np. możliwość zasiadania osób prawnych w zarządzie spółki, możliwość odbywania walnych zgromadzeń poza granicami kraju, możliwość przeniesienia działalności do innej jurysdykcji). Istnieją też pewne typy osób prawnych, nieznane prawu polskiemu, które oferują inwestorom bardzo ciekawe możliwości(np. Private Interest Foundation prawa Panamy, Stichting Particulier Fonds prawa Antyli Holenderskich, czy też, będąca formą pośrednią między spółką a fundacją, Multiform Foundation prawa Nevis).

Hazard w sieci

Twoja Firma

Hazard internetowy należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu rozrywkowego, z globalnymi przychodami szacowanymi na 9 mld dolarów w 2006 r., 12 mld dolarów w 2008 r. oraz z prognozami przychodów na poziomie 15-18 mld dolarów na rok 2010. Łącznie na świecie działa około dwa i pół tysiąca kasyn internetowych. Dynamiczny rozwój hazardu on-line, w ślad za którym nie idzie jednak precyzyjna regulacja tego zjawiska w prawie polskim, tworzy bardzo poważny problem co do zasad organizacji tego rodzaju przedsięwzięć, uczestniczenia w nich oraz reklamy. W poniższej publikacji Kancelaria Prawna Skarbiec analizuje ryzyka prawne wiążące się z organizowaniem kasyn on-line oraz możliwe metody minimalizacji tych ryzyk.

Opcje i firmy w potrzasku

Businessman

Doświadczenia sporów sądowych w innych państwach wskazują, że nawet na najbardziej rozwiniętych rynkach świata problemu umów opcji walutowych nie da się zamknąć w prostej formule typu Pacta sunt servanda. W rzeczywistości bowiem w każdym wypadku należy zbadać indywidualnie, czy w związku z zawarciem umowy bank nie udzielił wyjaśnień albo zapewnień wprowadzających w błąd, czy rzetelnie wykonywał umowę w zakresie obowiązków informacyjnych względem klienta.

Niezapłacony podatek? Zarząd odpowiada całym majątkiem

Portal Money.pl

Jeśli spółka stała się niewypłacalna, a zarząd nie ogłosił upadłości, jego członkowie odpowiadają za dług. Odpowiedzialność członków zarządu w spółce z o.o. nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Na podstawie art. 116 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, odpowiadają solidarnie i całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu.

Za księgowość odpowiada zarząd

Portal Money.pl

Zlecenie księgowości pracownikowi lub biuru rachunkowemu nie zwalnia szefostwa firmy z odpowiedzialności. Zgodnie z przepisem ustawy z dnia 29 września 1994 roku ustawa rachunkowości, kierownik jednostki (którym, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, jest członek zarządu, a jeżeli organ jest wieloosobowy – członkowie tego organu) ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru.

5 lat więzienia za brak ksiąg rachunkowych

Portal Money.pl

Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność karną za szkody spowodowane brakiem dokumentacji. Odpowiedzialność ponoszą na podstawie art. 303 k.k., za szkodę majątkową, którą wyrządzili osobie fizycznej, prawnej albo jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nieprowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej albo prowadzenie jej w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą, w szczególności niszcząc, usuwając, ukrywając, przerabiając lub podrabiając dokumenty dotyczące tej działalności.

Spółka nie ma majątku? Zapłaci prezes

Portal Money.pl

Członkowie zarządu spółki z o.o. odpowiadają za jej długi, jeśli w porę nie złożyli wniosku o upadłość. Pamiętać przy tym należy, że nawet jeżeli dana osoba jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i jednocześnie członkiem jej zarządu, nie będzie zwolniona z odpowiedzialności, jaką ponoszą członkowie zarządu. Status wspólnika nie zwalnia z odpowiedzialności ponoszonej z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie.

Dlaczego Polsat kocha Cypr

Gazeta Wyborcza

Spółki na Cyprze są zwolnione z podatku od dywidendy, jeśli mają co najmniej 1 proc. firmy zarejestrowanej w innym kraju, a stosowana wobec tej firmy stawka opodatkowania w jej kraju nie jest niższa niż 5 proc. – mówi Robert Nogacki, właściciel kancelarii prawnej Skarbiec i zastrzega, że komentuje "casus prawny", a nie sytuację Polsatu.

Droga do raju

Nowoczesna Firma

Raje podatkowe nie są cudownym panaceum na obciążenia podatkowe, jednak istnieje szereg konstrukcji, dzięki którym zaangażowanie spółek off-shorowych pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe albo wręcz powoduje ich likwidację – mówi Robert Nogacki właściciel Kancelarii Prawnej Skarbiec

Ci, którzy wiedzą, nie mówią. Ci, którzy mówią, nie wiedzą

Gazeta Finansowa

Opodatkowanie wielu zdarzeń gospodarczych zależy od miejsca, w których zdarzenia te następują. Dzięki łączeniu wiedzy o sposobie opodatkowania aktywności gospodarczej w różnych państwach świata można rozplanowywać geograficznie pewne zdarzenia gospodarcze. Osiąga się dzięki temu minimalizację obciążeń podatkowych.

Zasady odpowiedzialności członków zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Nowoczesna Firma, eGospodarka

Funkcja członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to nie tylko szerokie kompetencje do działania w imieniu spółki, ale także duża odpowiedzialność. Członkowie zarządu podlegają różnorakiej odpowiedzialności, zarówno cywilnej i karnej, jak i odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe, odpowiedzialności wobec ZUS (za niewpłacenie lub wpłacenie w nienależytej wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne czy Fundusz Pracy) oraz odpowiedzialności szczególnej, wskazywanej w wielu innych ustawach.

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market Laur Eksperta Leaders in Law World Tax BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012