Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Minimalizacja kosztów podatkowych przy sprzedaży kodów do gier

Sprzedaję kody do gier – gdzie mogę założyć spółkę, aby zminimalizować koszty podatkowe?

Gry komputerowe to jedna z popularniejszych form rozrywek. Wartość polskiego rynku gier wynosi niemal 2 mld zł. Ciągły rozwój tej branży przejawia się również w pojawiających się na rynku nowych usługach, np. sprzedaży kodów do gier. Jak zredukować koszty prowadzonej działalności w tym zakresie?

 

Tradycyjna działalność gospodarcza

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych każda działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9, jest działalnością gospodarczą. Każdy, kto prowadzi jakąkolwiek sprzedaż w sposób zorganizowany i ciągły, ma obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej. Jeśli sprzedaż kodów do gier jest zorganizowana w sposób wskazany w ustawie, powinna być prowadzona w ramach działalności zarejestrowanej firmy.

Spółka typu offshore

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy działają na polskim rynku mogą być zainteresowani prowadzeniem działalności gospodarczej w kraju. Wynikać to może z różnych względów, m.in. wysokich miesięcznych kosztów związanych z posiadaniem własnego przedsiębiorstwa. Regularne opłaty składek ZUS, dość wysokie opodatkowanie oraz zawiłe kwestie prawne mogą zniechęcić szczególnie osoby prowadzące nietypową działalność, do której – ze względu na kanał dystrybucji (online) oraz pulę klientów (krajowi i zagraniczni) – można zaliczyć sprzedaż kluczy aktywacyjnych do gier komputerowych.

Wyjściem z sytuacji może być zarejestrowanie zagranicznej spółki offshore, która pozwoli na zminimalizowanie kosztów prowadzonej działalności.

Bez podatku

Zgodnie z indywidualną interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/4512-220/15-3/MC usługa sprzedaży kluczy aktywacyjnych nie podlega opodatkowaniu w kraju w sytuacji, kiedy usługa będzie świadczona jedynie podatnikom nie posiadającym siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności w kraju. W momencie sprzedaży kodów na terytorium Polski usługa podlega opodatkowaniu. Jaką rolę w tej kwestii może odegrać spółka offshore? Przykładem kraju, w którym działające firmy cieszą się przywilejami państwa, tj. są zwolnione z podatków i nie mają obowiązku przekazywania urzędom sprawozdań finansowych ze swojej działalności, są Wyspy Marshalla.

Spółki offshore, które mają swoją siedzibę na terenie tego wyspiarskiego kraju, zobowiązane są do uregulowania jedynie opłaty na rzecz podmiotu, który prowadzi Rejestr Korporacji. Opłata jest zryczałtowana i naliczana raz w roku. W porównaniu z polskim systemem podatkowym, opodatkowanie spółek zarejestrowanych w tym kraju jest ciekawą alternatywą dla wszystkich, których polskie realia prowadzenia własnej działalności nieco przerażają.

Dyskrecja i elastyczność

Powodem, dla którego warto rozważyć możliwość rozliczania dochodów ze sprzedaży kluczy do gier komputerowych w ramach spółki zarejestrowanej na Wyspach Marshalla, jest pełna poufność danych i elastyczny system prawny obowiązujące w tym kraju.

Posiadanie spółki na terenie tego państwa gwarantuje pełną poufność danych. Żadne dane dotyczące udziałowców i późniejszych członków zarządu spółki nie są gromadzone i przetwarzane przez urzędy. Jedyną zachowaną informacją są dane pierwszych członków zarządu. Jednak nie są one dostępne publicznie, a przetwarza je jedynie agent rejestrowy spółki. Wyspy Marshalla nie udostępniają również żadnych informacji dla OECD, a z Polską nie utrzymują żadnych kontaktów dyplomatycznych.

Prawo dotyczące spółek tam działających czerpie z prawodawstwa amerykańskiego stanu Delaware, szczególnie w zakresie prawa handlowego, które pozwala m.in. na jednoosobowy zarząd, a także na to, aby zarząd nie posiadał krajowej rezydencji. Zarówno posiedzenia zarządu, jak i posiedzenia walne, nie muszą mieć miejsca na terenie kraju.

Ważnym zagadnieniem w systemie prawnym Wysp Marshalla jest także prawo zwyczajowe (ang. common law) stosowane w sytuacjach, kiedy państwowe prawo nie posiada przeciwnych postanowień w danym przypadku.

Jak zarejestrować spółkę offshore?

Aby zarejestrować spółkę, należy wskazać jednego udziałowca i jednego dyrektora. Jak wcześniej wspomniano, żaden z nich nie musi być rezydentem kraju, w którym rejestrowana będzie spółka. W przypadku spółki kapitałowej, prawo nie wymaga minimalnej wysokości kapitału zakładowego.

Rejestracja spółki na Wyspach Marshalla nie trwa długo – zwykle ponad tydzień. Decydując się na rejestrację spółki warto pamiętać, że rynek polskich usług doradztwa prawnopodatkowego jest na tyle rozwinięty, że oferuje profesjonalną pomoc doradców w tym zakresie. Współpraca z doświadczonym doradcą gwarantuje nie tylko sprawne przeprowadzenie rejestracji, ale również umożliwia dostosowanie właściwych instrumentów prawnych i podatkowych do profilu działalności osoby zainteresowanej spółką offshore.

Ponadto prawnik zadba o właściwe dopełnienie wszelkich formalności związanych z rejestracją. Sprzedawca kluczy aktywacyjnych do gier komputerowych również może skorzystać z takiego doradztwa, aby być pewnym, że spółka offshore to dla niego najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Nie tylko Wyspy Marshalla

Wyspy Marshalla nie są jedynym krajem, w którym opłaca się zarejestrować spółkę sprzedającą kody do gier. Zwolennicy Dalekiego Wschodu mogą zarejestrować swoją działalność chociażby w Hongkongu. Atrakcyjny system podatkowy oferuje również Samoa, czy Makau.

W Hongkongu można zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wystarczy do tego jeden udziałowiec i jeden członek zarządu. Minimalny kapitał zakładowy wynosi zaś 1 HKD. System podatkowy tego państwa bazuje na zasadzie terytorialności. Opodatkowaniu podlegają wyłącznie dochody osiągnięte ze źródeł, które są zlokalizowane na terenie kraju, a sam podatek wynosi 16,5% dochodów netto. Wszelki dochód osiągnięty poza granicami państwa nie podlega opodatkowaniu. Co więcej, w Hongkongu nie funkcjonuje szereg innych podatków, m.in. od zysku zakumulowanego, dywidendy, dochodu z odsetek, zysków kapitałowych, czy spadku.

Prawo podatkowe Hongkongu nakłada na spółki z o.o. obowiązek przedstawienia rocznego zeznania podatkowego, który podlega kontroli. Dane dotyczące udziałowców i członków zarządu są również publicznie dostępne.

Podatek naliczany w oparciu o zasadę terytorialności obowiązuje również w Samoa. Część dochodów zagranicznych może zostać opodatkowanych w tym państwie tylko w sytuacji, kiedy właściciel firmy jest jego stałym mieszkańcem. Jeśli w Samoa ma siedzibę wyłącznie spółka, opodatkowaniu podlegają tylko dochody uzyskane na terytorium kraju.

Spółki zarejestrowane w Samoa są spółkami IBC i non-resident. Do ich zarejestrowania konieczny jest jeden członek zarządu i jeden udziałowiec. Tamtejsze prawo nie tylko nie nakłada ograniczeń dotyczących ich narodowości, czy jurysdykcji, ale również zezwala, aby obie funkcje pełnił jeden podmiot. Spółka musi posiadać wyznaczonego sekretarza. Jednak w jego przypadku również nie ma ograniczeń odnośnie narodowości. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 1 $.

Spółki zarejestrowane w Samoa cechują się wysokim poziomem poufności. Ani dokumenty rejestracyjne, ani kontrole ksiąg rachunkowych nie są dostępne dla osób postronnych. Samo państwo nie jest również stroną żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Biorąc pod uwagę charakter działalności w zakresie sprzedaży kodów do gier komputerowych, warto przemyśleć rejestrację spółki w Makau. Spółki offshore specjalizujące się w branży konsultingu ds. oprogramowania komputerowego mogą liczyć na zagwarantowane przez ten kraj korzyści podatkowe. Jednak bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, rejestracja spółki holdingowej w Makau jest opłacalna nie tylko z powodu niewielkich obciążeń podatkowych, ale również ze względu na niski koszt jej prowadzenia. Dużą zaletą jest również możliwość bycia pośrednikiem w transakcjach handlowych z państwami azjatyckimi.

2017-05-12 Kancelaria Prawna Skarbiec (Aktualizacja: 2018-03-05)

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Informujemy, że kontaktując się z nami, wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych: imienia i nazwiska, firmy, adresu e-mail, adresu zamieszkania, adresu siedziby, numeru telefonu, w celach marketingowych, ofertowych i promocyjnych dotyczących usług oferowanych przez Kancelarię i podmioty powiązane.

Home & Market Leaders in Law BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012