Państwa o korzystnych systemach podatkowych
Polisa annuitetowa prawa szwajcarskiego
Osoby, które posiadają płynny kapitał i chcą chronić swój majątek, ale nie są zainteresowane tworzeniem struktury offshorowej, mogą rozważyć wykorzystanie szwajcarskiej polisy ubezpieczeniowej, zapewniającej uposażonemu regularne, dożywotnie wypłaty, w postaci tzw. annuitetów. Odpowiednio skonstruowana, szyta na miarę polisa prawa szwajcarskiego, jest nie tyle "ubezpieczeniem", co raczej wszechstronnym wehikułem inwestycyjnym, służącym długoterminowej ochronie kapitału przed roszczeniami wierzycieli i planowaniu finansowemu; jest wydajna, działa płynnie i zapewnia bezpieczną dywersyfikację geograficzną majątku.
Słowo annuity wywodzi się od łacińskiego terminu annus (rok) i dosłownie oznacza roczne płatności. W swej podstawowej formie jest to inwestycja zapewniająca określoną serię przyszłych płatności w zamian za płatną z góry sumę pieniędzy. Innymi słowy, przy wykupie annuitetu od firmy ubezpieczeniowej, firma ta zobowiązuje się wypłacać ubezpieczonym świadczenia ubezpieczeniowe przez zdefiniowany czas. To, czy wypłaty świadczenia zaczną się niezwłocznie, czy też w określonym czasie w przyszłości, jest określone przez rodzaj annuitetu na jaki się zdecydujemy (podstawowe formy w tym zakresie, to immediate annuity, zapewniający niezwłoczne wypłaty oraz deffered annuity, zapewniający odroczone wypłaty).
Annuitet może być również zmienny lub stały. W przypadku annuitetu stałego firma ubezpieczeniowa zapewnia regularną wypłatę zysku o wysokości z góry określonej (jest to więc w pewnym sensie odpowiednik tzw. lokaty rentierskiej w banku). Natomiast w przypadku annuitetu zmiennego, wartość świadczenia wypłacanego z polisy ubezpieczeniowej zależy od zysków z dokonywanych inwestycji (jest to więc w pewnym uproszczeniu odpowiednik funduszu inwestycyjnego z wydzielonymi subfunduszami).
Jeżeli struktura polisy annuitetowej zostanie odpowiednio przygotowana, to w świetle prawa szwajcarskiego zainwestowane w nią środki są całkowicie chronione przed roszczeniami wierzycieli, w tym również przed ryzykiem uznania zagranicznego (np. polskiego), prawomocnego orzeczenia sądowego w tej sprawie.
Ochronę środków zgromadzonych na polisie można przełamać wyłącznie poprzez wykazanie, iż doszło do tzw. oszukańczego przekazania (fraudulent conveyance) wartości majątkowych na polisę annuitetową.
Jeżeli szwajcarska firma ubezpieczeniowa otrzyma od ubezpieczającego polecenie zmiany beneficjenta, ale poweźmie informację, iż ubezpieczający działa pod przymusem i polecenie to nie odzwierciedla rzeczywistych intencji posiadacza polisy, to zgodnie z prawem obowiązującym w Szwajcarii, firma ubezpieczeniowa może nie wykonać takiego polecenia.
Zgodnie z wprowadzonymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Dostępne rozwiązania prawne należy zatem każdorazowo dostosowywać do indywidualnych potrzeb biznesowych, tak aby nie narazić się na zarzut działania sztucznego, sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Dokładne znaczenie tych wskazań normatywnych warto w każdym wypadku skonsultować z radcą prawnym, adwokatem bądź doradcą podatkowym.