Dodatkowe zobowiązanie podatkowe
Dodatkowe zobowiązanie podatkowe w polskim prawie podatkowym to sankcja, którą organ podatkowy może nałożyć na podatnika w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych. Jest ono uregulowane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
Dodatkowe zobowiązanie podatkowe może być nałożone, gdy podatnik:
- Nie złożył deklaracji podatkowej i nie zapłacił podatku,
- Zaniżył zobowiązanie podatkowe,
- Zawyżył kwotę zwrotu podatku lub różnicy podatku do zwrotu,
- Dokonał innego rodzaju naruszeń przepisów podatkowych, które skutkowały uszczupleniem należności Skarbu Państwa.
Wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego ustalana jest procentowo w zależności od rodzaju i wagi nieprawidłowości, wyłudzeń podatkowych, kwoty uszczuplenia. Celem tego mechanizmu jest zapewnienie przestrzegania przepisów podatkowych i zniechęcanie do prób oszustw podatkowych.
Dodatkowe zobowiązanie podatkowe – publikacje Kancelarii Skarbiec na temat zasad ustalania i wysokości dodatkowego zobowiązania podatkowego. Nasi specjaliści służą wsparciem w przygotowaniu środków zaskarżenia od decyzji organów podatkowych.
Publikacje Kancelarii Skarbiec związane z tematyką dodatkowego zobowiązania podatkowego
Robert Nogacki: Dodatkowe zobowiązanie podatkowe, czyli kolejne sankcje podatkowe
Od 1 stycznia 2019 r. dopisano do Ordynacji podatkowej nowy rozdział: „Dodatkowe zobowiązanie podatkowe”. Nazwa dość zwyczajna, niebudząca na pierwszy rzut oka protestu. Rozdział ten jednak tylko z nazwy brzmi łagodnie. W rzeczywistości jest to dodatkowa „sankcja” podatkowa.
Robert Nogacki: Przepisy dotyczące sankcji VAT w postaci dodatkowego zobowiązania
2022-04-05: Częste zmiany przepisów podatkowych mogą powodować problemy w aktualizacji systemów do raportowania, a nawet zaburzyć ich funkcjonowanie. Pomimo tego fiskus jest bezlitosny jeżeli chodzi o egzekwowanie przepisów podatkowych i nakładanie dodatkowych sankcji, nawet jeżeli błąd wynikał z niezamierzonych błędów systemowych. Na szczęście sądy stają w takich przypadkach po stronie przedsiębiorców.
Robert Nogacki: Dodatkowe zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług
2020-08-11: Dodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług ma w polskim prawodawstwie podatkowym długą historię. Po przerwie zostało ponownie wprowadzone do ustawy o podatku od towarów i usług od 2017 r. Sankcja ta uwzględnia zasadę proporcjonalności, ponieważ ogranicza nadużycia podatkowe, różnicuje wysokość nałożonej sankcji w zależności od zachowania podatnika po stwierdzeniu nieprawidłowości lub pozwala na odstąpienie od niej w nieistotnych przypadkach (por. wyrok WSA Łódź z dnia 28 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Łd 748/19). Niemniej może także wpływać na funkcjonowanie uczciwych podatników, którzy nie mają nic do ukrycia.
Robert Nogacki: Błędne zastosowanie przepisów o VAT przez podatnika nie może prowadzić do nakładania sankcji VAT przewidzianej polską ustawą – Wyrok TSUE
2021-06-15: Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują w polskiej ustawie o podatku od towarów i usług sankcje dla podatników, którzy zaniżają VAT. Podstawowa stawka określona w art. 112b ust. 1 ustawy o VAT wynosi 30%, może być jednak zmniejszona do 20%. Od początku obowiązywania tych regulacji pojawiają się pytania o zgodność tych przepisów z unijną dyrektywą oraz zasadą neutralności VAT. Ostatecznie kwestią tą zajął się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sprawa C-935/19, Grupa Warzywna Sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu).
Robert Nogacki: Nakładane na przedsiębiorców sankcje podatkowe VAT muszą być proporcjonalne do wagi naruszeń
2022-10-17: Stosując wobec podatnika dodatkową sankcję finansową przewidzianą w art. 112b ustawy o podatku od towarów i usług, organ nie może tego robić z automatu, a na podstawie stwierdzenia wystąpienia wskazanych w tym przepisie nieprawidłowości. Musi uwzględnić charakter i wagę uchybień oraz stopień zawinienia przedsiębiorcy – stwierdził w wyroku z 27 lipca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt I SA/Gl 234/22).