Nowy pomysł na rozkręcenie biznesu

Nowy pomysł na rozkręcenie biznesu

2014-11-16

 

Umożliwienie próbnego rozpoczęcia biznesu i uruchomienie własnej działalności gospodarczej – przewiduje złożony w Sejmie poselski projekt zmian w przepisach.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw ma na celu umożliwienie uruchomienia własnego biznesu „na próbę”, celem przetestowania jego opłacalności. Procedura uruchomienia firmy byłaby prosta i dawała możliwość otwarcia firmy „od ręki”.

 

Propozycje zmian na rozkręcanie biznesu

 

Adresatami proponowanych zmian mają być przedsiębiorcy, będący osobami fizycznymi, którzy w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadzili działalności gospodarczej, w tym działalności gospodarczej w okresie próbnym.

Bieg wskazanego wyżej terminu 5 lat rozpoczynałby się od dnia zakończenia działalności gospodarczej (w tym działalności gospodarczej w okresie próbnym).

Przedsiębiorcy mogliby prowadzić działalność gospodarczą „na próbę” w każdej formie, za wyjątkiem regulowanej działalności gospodarczej oraz przypadków, gdy do prowadzenia działalności gospodarczej niezbędna jest koncesja.

Działalność gospodarczą „na próbę” można byłoby prowadzić przez okres 90 dni liczonych od dnia zgłoszenia o podjęciu działalności gospodarczej w okresie próbnym lub od późniejszego dnia, wskazanego w zgłoszeniu.

 

Procedura uruchomienia firmy

 

Przedsiębiorca, który chciałby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w omawianej formie musiałby zgłosić ten fakt do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej za pomocą dostępnego na jej stronie formularza elektronicznego.

Jeżeli przedsiębiorca nie ma przydzielonego numeru NIP, byłby on automatycznie nadany po przesłaniu danych przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej do właściwego urzędu skarbowego.

Przedsiębiorca miałby również obowiązek przy posługiwaniu się nazwą firmy dodawać określenie, że prowadzi działalność gospodarczą „na próbę”.

 

Zakończenie działalności

 

Jeżeli przedsiębiorca zakończy prowadzenie działalności „na próbę”, będzie musiał to zgłosić przed upływem okresu 90 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w okresie próbnym. Jeżeli zaś nie złoży wskazanego wyżej oświadczenia powstanie domniemanie, że prowadzi firmę już na zasadach ogólnych.

Ponadto zakończenie prowadzenia firmy „na próbę”, niezależnie od tego, czy przedsiębiorca prowadzi ją nadal na zasadach ogólnych, czy też zaprzestał prowadzenia działalności nie wiązałoby się dla niego obowiązkiem zapłacenia zaległych podatków i składek.

 

Korzyści dla przedsiębiorców

 

W okresie próby przedsiębiorca byłby zwolniony od obowiązku odprowadzania podatku dochodowego (do kwoty 10 000 zł), jak również opłacania z własnych środków składek na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca, który nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu podlegałby ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w okresie próbnym.

 

Kancelaria Prawna Skarbiec