Ważny dla podatników wyrok TK ws. zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego
12 grudnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy Ordynacji podatkowej w zakresie w jakim przewidują zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym z dniem wniesienia do sądu administracyjnego skargi na decyzję organu, także gdy prawomocnie stwierdzono nieważność zaskarżonej decyzji, są zgodne z Konstytucją RP. Wyrok ten oznacza dla podatników niebezpieczną aprobatę dla przedłużania weryfikacji ich rozliczeń podatkowych nawet w sytuacji, gdy to wydłużanie spowodowane jest rażącym naruszeniem prawa, którego dopuściły się organy.
Sprawa, która trafiła przed TK dotyczyła spółki z o.o. i jej zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2006 rok. Decyzja wymiarowa naczelnika urzędu skarbowego została wydana ponad 3 lata później, z tym że podpisał ją w imieniu naczelnika pełniący jego obowiązki zastępca. Po wniesieniu przez spółkę odwołania, decyzję utrzymał w mocy dyrektor izby skarbowej. Jednak i tej decyzji nie podpisał sam dyrektor, a pełniący jego obowiązki wicedyrektor. Naczelny Sąd Administracyjny w 2013 roku przyznał spółce rację, że decyzje organów obu instancji zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa z powodu podpisania ich przez osoby nieupoważnione. Wskutek tego rozstrzygnięcia wojewódzki sąd administracyjny stwierdził nieważność skarżonych przez przedsiębiorcę decyzji.
Po uchyleniu przedmiotowych decyzji, w maju 2014 roku naczelnik urzędu skarbowego ponownie wszczął wobec przedsiębiorcy postępowanie podatkowe. Zakończył je w lipcu 2014 r. wydaniem nowej decyzji, którą tym razem organ prawidłowo podpisał. W skardze konstytucyjnej spółka podniosła, że termin przedawnienia jej zobowiązania w CIT za 2006 rok upłynął 31 grudnia 2012 r. Zatem organy nie mogły po tej dacie dalej go dochodzić. Przedsiębiorca wskazał, że takie przedłużenie okresu przedawnienia wskutek wniesienia do sądu administracyjnego skargi na decyzję, która następnie została uznana za nieważną od momentu jej wydania jest niezgodne z Konstytucją RP, m.in. z gwarancją demokratycznego państwa prawa i sprawiedliwości społecznej, czy ochroną prawa własności. W wyroku z 12 grudnia 2023 r. Trybunał Konstytucyjny stanowiska przedsiębiorcy nie podzielił (sygn. SK 110/20).