Ulga B+R obejmuje też wynagrodzenie wypłacane pracownikowi w czasie urlopu lub choroby

Ulga B+R obejmuje też wynagrodzenie wypłacane pracownikowi w czasie urlopu lub choroby

2024-02-23

 

Za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R), pracodawca może uznać także wydatki na wynagrodzenie wypłacone pracownikowi podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. z powodu urlopu lub choroby – potwierdził w interpretacji z 13 lutego 2024 r. minister finansów (opublikowana 21 lutego).

 

Ulga na działalność badawczo-rozwojową to preferencja, w ramach której przedsiębiorca może odliczać od podstawy obliczenia podatku dochodowego koszty uzyskania przychodu jakie poniósł na działalność B+R.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT (i odpowiednio art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT), za koszty kwalifikowane, czyli podlegające rozliczeniu w ramach ww. ulgi, uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT (przychody ze stosunku pracy i im podobne) oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

 

Minister finansów oraz Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wspomniany „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu” interpretowali do tej pory wyłącznie jako czas faktycznie przepracowany. Przedsiębiorcy nie mogli więc obejmować ulgą wydatków na wynagrodzenia dla swoich pracowników w trakcie gdy byli oni na urlopie lub chorobowym, mimo że na co dzień pracowali przy realizacji działalności B+R. Na tym tle dochodziło, i nadal toczy się, wiele sporów w sądach pomiędzy przedsiębiorcami a fiskusem.

 

Mając to na uwadze, minister finansów zdecydował zakończyć te spory. W opublikowanej 21 lutego interpretacji ogólnej uznał, że w obecnym brzmieniu przepis odnoszący się do ulgi (26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT i art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT) wyraźnie stanowi, że faktyczne zaangażowanie pracownika w realizację działalności B+R określane jest w ramach danego miesiąca. Istotny jest więc przedmiot realizowanych przez pracownika w tym okresie rozliczeniowym zadań, a nie ich efektywność. MF zgodził się z głosem orzecznictwa, iż zarówno czas urlopu jak i czas zwolnienia chorobowego nie są bezpośrednim czasem wykonywania pracy, ale są czasem zatrudnienia pracownika, za który to czas przysługują temu pracownikowi należności wynikające z zatrudnienia, a na pracodawcy ciążą obowiązki związane z wypłatą wynagrodzenia i odprowadzaniem składek z tytułu zatrudnienia. MF stwierdził więc, że do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R przedsiębiorca może zaliczyć również ponoszone przez siebie wydatki z tytułu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, również te dotyczące urlopu oraz choroby (interpretacja ogólna nr DD8.8203.1.2021, Dz. Urz. MF poz. 16).