Powołanie komisji kodyfikacyjnych prawa karnego, cywilnego, rodzinnego oraz ustroju sądownictwa i prokuratury
Rada Ministrów przygotowuje cztery rozporządzenia, które na nowo będą określać zasady utworzenia, organizacji i trybu działania: Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Rodzinnego oraz Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Minister sprawiedliwości ujawnił projekty rozporządzeń na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego 26 lutego.
Rada Ministrów wydając rozporządzenie, określi nazwę i przedmiot działania komisji oraz ich skład i tryb postępowania, a także sposób finansowania i obsługi organów pomocniczych, komisji i komisji wspólnych. Jak czytamy w opisach projektów, w związku z potrzebą opracowania aktów normatywnych przywracających praworządność podjęto decyzję o przywróceniu działalności komisji kodyfikacyjnych, które będą zaangażowane w prace analityczno-koncepcyjne oraz legislacyjne nad projektami aktów prawnych.
W zakresie prawa karnego projektowane rozporządzenie znowelizuje uchwalone już rozporządzenie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego z dnia 16 grudnia 2003 r. Podobnie w zakresie prawa cywilnego, nowe rozporządzenie znowelizuje rozporządzenie z dnia 22 kwietnia 2002 r. Natomiast w pozostałych dwóch przypadkach zostaną utworzone nowe komisje kodyfikacyjne: ustroju sądownictwa i prokuratury, a także prawa rodzinnego.
Planowany termin przyjęcia projektów nowych rozporządzeń to I kwartał 2024 r.