
Kryptowaluta w darowiźnie. Czy trzeba zapłacić podatek?
Osoby, które otrzymały w darowiźnie kryptowaluty mogą być zobowiązane do zapłaty podatku. Waluta wirtualna jest prawem majątkowym, a więc jej nabycie w darowiźnie podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. To jednak jeszcze nie oznacza, że zawsze trzeba będzie ten podatek zapłacić. Przepisy przewidują zwolnienie dla osób najbliższych oraz kwoty wolne dla innych.
- Otrzymane w darowiźnie kryptowaluty, klasyfikowane jako prawa majątkowe, podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.
- Osoby najbliższe (małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha) mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego, ale muszą złożyć formularz SDZ-2 w ciągu 6 miesięcy.
- Obowiązek zgłoszenia darowizny nie dotyczy przypadków, gdy łączna wartość darowizn od tej samej osoby w roku nabycia i 5 lat wstecz nie przekracza 36 120 zł.
- Dla osób spoza najbliższej rodziny obowiązują kwoty wolne od podatku (od 5 733 zł do 36 120 zł), zależne od stopnia pokrewieństwa.
- W przypadku przekroczenia kwot wolnych, należy złożyć deklarację SD-3, a podatek zostanie ustalony przez organ podatkowy w drodze decyzji.
- Wartość kryptowaluty zgłoszonej do opodatkowania powinna odpowiadać jej wartości rynkowej z dnia powstania obowiązku podatkowego.
- Brak złożenia wymaganych formularzy w terminie skutkuje utratą prawa do zwolnienia podatkowego.
Szczegóły w naszym artykule w Inforze 👇