Apteki nagrywały klientów bez ich wiedzy
Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował 2 listopada o wystąpieniu do prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o wyjaśnienie sprawy nagrywania rozmów pracowników, także z klientami, w jednej z największych sieci aptek w Polsce. Jak podnosi RPO, mogło dojść nie tylko do naruszenia praw pracowniczych. Zawód farmaceuty związany jest bowiem obowiązkiem dochowania tajemnicy zawodowej, której zapewnienia domagać się ma prawo również pacjent.
W popularnej sieci aptek zainstalowano kamery oraz mikrofony, które miały nagrywać rozmowy przy okienku farmaceutów z klientami. Ci pierwsi musieli podpisywać zgodę na nagrywanie przy podpisywaniu umowy o pracę. Drudzy o niczym nie wiedzieli. Nagrania służyły kierownictwu aptek do wydawania indywidualnej oceny pracownikom oraz wytycznych co do sposobu wykonywania pracy, m.in. zobowiązywano ich do wydawania leków objętych wyższą refundacją i sprzedaż marek własnych.
Rzecznik pyta o ochronę konstytucyjnego prawa do prywatności (art. 47), prawa pracownicze (art. 222 Kodeksu pracy) i m.in. o art. 34 ustawy o zawodzie farmaceuty, zgodnie z którym, obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem może być ograniczony tylko na potrzeby odbycia praktyk zawodowych pod nadzorem farmaceuty.
https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-apteki-pracownicy-klienci-nagrywanie-nra