Jeśli organ chce wykreślić firmę z VAT-u, musi wykazać, że świadomie wykorzystywała rachunek do wyłudzeń skarbowych

Jeśli organ chce wykreślić firmę z VAT-u, musi wykazać, że świadomie wykorzystywała rachunek do wyłudzeń skarbowych

2024-02-09

 

Organ skarbowy wysuwając wobec przedsiębiorcy podejrzenie o możliwość wykorzystywania przez niego działalności banków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi może dokonać okresowej blokady rachunków bankowych tego przedsiębiorcy (72 godziny a później jeszcze może przedłużyć na okres do 3 miesięcy). Jednak przesłanki do blokady konta nie są tożsame z przesłankami do wykreślania przedsiębiorcy z rejestru podatnika VAT. Tu nie wystarczą same podejrzenia – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 23 stycznia 2024 r. (sygn. akt I SA/Po 381/23).

 

W czerwcu 2022 r. naczelnik jednego z urzędów celno-skarbowych dokonał blokady rachunków bankowych firmy na okres 72 godzin, a następnie przedłużył tę blokadę na okres do 3 miesięcy. Powodem tego było powzięcie przez organ podejrzenia, że przedsiębiorca wykorzystywał rachunek bankowy do wyłudzeń podatkowych. Dwa tygodnie później, w oparciu o te same przesłanki wykreślił przedsiębiorcę z rejestru podatników VAT. Organ uzasadniał, że z dużym prawdopodobieństwem przedsiębiorca ujął w swoich rozliczeniach VAT faktury zakupowe, które nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

 

Przedsiębiorca zaskarżył decyzję skarbówki. Do skargi przychylił się poznański sąd. Stwierdził, że organy nie przedstawiły dowodów pozwalających przyjąć, że podatnik umyślnie wykorzystywał działalność banku do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi, że realizując prawo do odliczenia podatku działał on w sposób oszukańczy i w tym celu świadomie posługiwał się działalnością banku.