Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości w zakresie skuteczności zgłoszenia do estońskiego CIT przed zamknięciem ksiąg rachunkowych

Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości w zakresie skuteczności zgłoszenia do estońskiego CIT przed zamknięciem ksiąg rachunkowych

2024-02-07

 

Spółka dokona skutecznego zgłoszenia do estońskiego CIT jeśli złoży zawiadomienie ZAW-RD i zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe w ustawowych terminach. W przepisach nie ma jednak wymogu, aby zamknięcie ksiąg i sporządzenie sprawozdania musiało nastąpić przed upływem terminu na złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek – potwierdził w interpretacji ogólnej z 25 stycznia 2024 r. minister finansów.

 

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) może skorzystać podatnik, który w tym celu złoży zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.

Dodatkowo, na mocy ust. 5, podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Na tle tej ostatniej regulacji dochodziło do sporów przedsiębiorców z fiskusem. Organy stały na stanowisku, że jeśli spółka nie zamknie ksiąg rachunkowych i nie złoży sprawozdania finansowego w ustawowym terminie na złożenie zawiadomienia ZAW-RD, wówczas nie dokona skutecznej rejestracji do estońskiego CIT.

MF zwrócił uwagę, że w przedmiotowym przepisie zawarto odwołanie do przepisów o rachunkowości. A zgodnie z art. . 12 ust. 2 pkt 7 i art. 52 ust. 1 w zw. z ust. 3 pkt 1 ustawy o rachunkowości, zarówno zamknięcie ksiąg rachunkowych jak i sporządzenie sprawozdania finansowego powinno nastąpić w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego.

W wydanej 25 stycznia interpretacji MF stwierdził, że skoro terminy na zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego określa ustawa o rachunkowości, a termin na złożenie zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT określa ustawa o CIT, to są to dwa niezależne od siebie terminy. Art. 28j ust. 5 ustawy o CIT nie modyfikuje więc terminu na zamknięcie ksiąg rachunkowych oraz sporządzenie sprawozdania finansowego, ani nie wymaga, aby czynności te zostały dokonane przed złożeniem zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem.

MF zaznaczył tylko, że spółka nie dokona skutecznego zgłoszenia do estońskiego CIT, jeśli pomimo złożenia zawiadomienia o wyborze tej firmy opodatkowania, nie dopełni ciążących na niej obowiązków w zakresie zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania w terminach określonych w ustawie o rachunkowości.

Źródło: Interpretacja ogólna ministra finansów nr DD8.8203.1.202 z dnia 25 stycznia 2024 r. w sprawie składania zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego (Dz. Urz. MF z 2024 r., poz. 7).