Możliwość obniżenia daniny solidarnościowej o wysokość straty z lat poprzednich
Podatnik złożył w 2022 roku deklarację w zakresie daniny solidarnościowej, pomniejszając stanowiący podstawę jej wyliczenia dochód o poniesione w latach poprzednich straty. Fiskus stwierdził, że podatnik nie był do tego uprawniony. Co innego orzekł sąd.
Zdaniem organu podatkowego, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazują, że daninę solidarnościową stanowi nadwyżka ponad 1 mln zł sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Tak ustalony dochód, na potrzeby ustalenia daniny solidarnościowej można pomniejszyć wyłącznie o kwoty uwzględnione w podstawie opodatkowania dywidendy otrzymanej od zagranicznej jednostki kontrolowanej oraz kwoty dochodu z odpłatnego zbycia przez podatnika udziału w CFC, w części uwzględnionej w jego podstawie opodatkowania, oraz o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne. Nie ma zatem w ustawie słowa o możliwości odliczenia straty podatkowej za lata poprzednie.
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. organ bezpodstawni zawęził zakres przedmiotowy regulacji podatkowych dotyczących daniny solidarnościowej. Gdyby intencją ustawodawcy było uniemożliwienie odliczenia straty z lat ubiegłych, to taka regulacja zostałaby wprost wskazana w przepisach ustawy o PIT (wyrok z 5 października 2023 r., sygn. kat I SA/Go 168/23).
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9A9DD2E228