Nakładając dodatkowe zobowiązanie podatkowe organ musi je uzasadnić

Nakładając dodatkowe zobowiązanie podatkowe organ musi je uzasadnić

2023-11-02

 

Wymierzając dodatkowe zobowiązanie podatkowe organ musi uzasadnić nakładaną sankcję. Nie może ona bowiem wykraczać poza to, co jest niezbędne do prawidłowego poboru podatku. Nie jest wystarczające stwierdzenie, że słusznie inny organ uznał, że zachodzą przesłanki do zastosowania sankcji.

 

Spółka rozliczała puste faktury, czym pomniejszała swoje zobowiązania podatkowe. Tego ustalenia organów, że przedsiębiorca dokonywał oszustw podatkowych, sąd nie kwestionował. Spółka została pozbawiona możliwości odliczenia VAT z tych faktur. Zakwestionował jednak nałożenie na spółkę dodatkowego zobowiązania podatkowego, bo organ odwoławczy wskazał jedynie, że organ pierwszej instancji stwierdził istnienie ku temu przesłanek. Jak orzekł WSA w Gdańsku, uzasadnienie decyzji musi wskazywać, jakimi motywami kierował się organ wydając dane rozstrzygnięcie, jakie fakty uznał za udowodnione i przyjął za podstawę rozstrzygnięcia, dokonać wyjaśnienia przepisów prawa, mających zastosowanie w sprawie.

 

Sąd przywołał wyrok TSUE, w którym unijny Trybunał stwierdził, że polskie przepisy (art. 112b ustawy VAT) nie dają organom podatkowym możliwości dostosowania kwoty sankcji do konkretnych okoliczności danej sprawy, a stosowane automatycznie nie dają organom podatkowym możliwości zindywidualizowania nałożonej sankcji w celu zapewnienia, by nie wykraczała ona poza to, co jest niezbędne do realizacji celów polegających na zapewnieniu prawidłowego poboru podatku i zapobieganiu oszustwom podatkowym.

 

Wyrok WSA w Gdańsku z 24 października 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 119/23

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/787DF7BC88