Nie wszystkie koszty związane z nabyciem udziałów spółki muszą podlegać kwalifikacji do źródeł zysków kapitałowych

Nie wszystkie koszty związane z nabyciem udziałów spółki muszą podlegać kwalifikacji do źródeł zysków kapitałowych

2023-10-18

 

Przychody z udziałów i akcji spółek są wyłącznie przychodami z zysków kapitałowych. Dlatego wszelkie związane z ich nabyciem wydatki organy podatkowe kwalifikują jako koszty uzyskania tych zysków. W wyroku z 10 października 2023 r. WSA we Wrocławiu orzekł, że wcale tak być nie musi, i niektóre wydatki pośrednio związane z nabyciem udziałów mogą być zaliczane do innych źródeł, np. z działalność operacyjnej spółki.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiot opodatkowania mogą stanowić dochody z zysków kapitałowych oraz dochody osiągnięte z innych źródeł przychodów. Możliwość kwalifikowania wydatków do różnych źródeł ma dla spółek doniosłe znaczenie. Zdecydowanie łatwiej, i w praktyce częściej, spółki generują bowiem przychody np. z działalności operacyjnej niż ze sprzedaży udziałów. A na rozliczenie ewentualnych strat, a więc i odliczenie kosztów w przypadku braku generowania bieżących zysków kapitałowych jest tylko 5 lat.

W interpretacji z 28 marca 2023 r. (nr 0111-KDIB1-2.4010.46.2023.1.AW) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że odsetki od kredytu nieodnawialnego, zaciągniętego przez spółkę dominującą na zakup akcji spółki zależnej celem podniesienia jej kapitału, mogą być kwalifikowane wyłącznie do przychodów ze źródeł kapitałowych.

Spółka stała na stanowisku, że odsetki od kredytu stanowią koszt oderwany od konkretnego źródła przychodów i związane są z ogółem prowadzonej działalności gospodarczej spółki, stanowiąc wynagrodzenie za otrzymane finansowanie. Do stanowiska spółki przychylił się WSA we Wrocławiu w wyroku z 10 października 2023 r. (sygn. akt I SA/Wr 394/23).