Nowy podatek, który spółki muszą rozliczyć do 2 kwietnia

Nowy podatek, który spółki muszą rozliczyć do 2 kwietnia

2024-01-08

 

Chodzi o 19% tzw. podatek od przerzuconych dochodów, czyli zaliczonych przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów określonych w ustawie o CIT wydatków ponoszonych na rzecz zagranicznego podmiotu powiązanego, m.in. z tytułu nabycia usług doradczych, reklamowych, opłat licencyjnych, czy finansowania dłużnego.

 

Podatek jest nowy, bo wprowadziła go w życie dopiero w 2022 roku nowelizacja Polskiego Ładu. Pierwsze rozliczenie podatku od przerzuconych dochodów za ww. rok nastąpiło do 30 czerwca 2023 r. Teraz spółki rozliczą go po raz drugi – za rok 2023. Ustawowy termin określono granicznie do końca trzeciego miesiąca roku następnego. Ponieważ jednak w 2024 roku 31 marca wypada w wielkanocną niedzielę, a kolejnym dniem jest również dzień ustawowo wolny od pracy (świąteczny poniedziałek), stąd na rozliczenie spółki mają czas do wtorku 2 kwietnia.

Katalog podlegających opodatkowaniu „przerzuconych dochodów” wskazuje art. 24aa ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Chodzi o zaliczone przez spółkę do KUP w roku podatkowym koszty poniesione na rzecz niemającego siedziby lub zarządu na terytorium Polski podmiotu powiązanego przy spełnieniu określonych w tych przepisach warunków (m.in. dochód zagranicznego podmiotu powiązanego jest opodatkowany w państwie siedziby, zarządu, zarejestrowania lub położenia według stawki niższej niż 14,25 proc., oraz co najmniej połowa przychodów zagranicznego podmiotu powiązanego pochodzi z kosztów „pasywnych”).

 

Spółka może nie zapłacić podatku, jeśli wykaże, że nie został spełniony któryś z warunków objęcia opodatkowaniem wskazanych w ustawie. Jednak to na niej spoczywa ciężar wykazania tego. Jedną z przesłanek wyłączających opodatkowanie jest ponoszenie tych wydatków na rzecz podmiotu powiązanego podlegającego opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i prowadzącego w tym państwie istotną rzeczywistą działalność gospodarczą. Inną jest ponoszenie ich na rzecz osób fizycznych (chyba że w rzeczywistości podmiot powiązany przekaże płatność osobie fizycznej, np. wypłaci dywidendę).

 

Zasadniczo podstawę opodatkowania 19% podatkiem stanowi suma przerzuconych zysków, a w przypadku grupy kapitałowej – ich roczna suma ustalona dla wszystkich spółek wchodzących w skład grupy. Ponieważ przerzuconych dochodów nie łączy się z innymi dochodami spółki, zobowiązana więc będzie ona do złożenia informacji CIT/PD (załącznik do zeznania CIT-8 i CIT-8AB) i zapłacić podatek nawet wtedy, gdy odnotowała stratę z prowadzonej działalności. Może jednak pomniejszyć swoje zobowiązanie w zakresie kosztów uwzględnionych już w podstawie opodatkowania podatkiem u źródła (WHT).

 

źródło: Nowy podatek, o którym wiedzą nieliczni. Trzeba go rozliczyć do 1 kwietnia 2024 r., Dziennik Gazeta Prawna z 4 stycznia 2024 r., https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/9395232,nowy-podatek-o-ktorym-wiedza-nieliczni-trzeba-go-rozliczyc-do-1-kwie.html