Polscy przedsiębiorcy mogą skorygować VAT także na podstawie paragonów

Polscy przedsiębiorcy mogą skorygować VAT także na podstawie paragonów

2023-11-17

 

Prawo unijne sprzeciwia się praktyce polskich organów podatkowych, które odmawiają przedsiębiorcom możliwości skorygowania zapłaconej zawyżonej stawki VAT z tego powodu, że świadczyli usługi konsumentom i wystawili jedynie paragony – taką opinię 16 listopada wydała Juliane Kokott, Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

Opinia Rzecznik TSUE powinna przypieczętować ostatecznie rozstrzygnięcie sporu toczonego od lat między polskimi przedsiębiorcami a organami podatkowymi. Chodzi o sprzedaż towarów lub usług z jak się później okazywało zawyżonymi stawkami VAT, np. 23% zamiast 8%. Przedsiębiorcy dowiadując się, że należna była niższa stawka, występowali do fiskusa o zwrot nadpłaconego nienależnie podatku.

Fiskus odmawiał powołując dwa koronne argumenty: to nie przedsiębiorcy mogą wystąpić o zwrot a osoby, które zapłaciły zawyżony podatek, a więc konsumenci. Tyle, że przedsiębiorcy nie mają możliwości ustalić, kto płacił, bo nie wystawiali imiennych faktur a jedynie paragony fiskalne. Skarbówka odmawiała więc przedsiębiorcom prawa do korekt deklaracji i zwrotów nadpłaconego VAT, bo stanowiłoby to dla niech jej zdaniem bezpodstawne wzbogacenie. W opinii z 16 listopada Rzecznik TSUE stwierdziła co innego.

 

Sprawa C‑606/22, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy przeciwko B. sp. z o.o., dawniej B. sp. j., przy udziale: Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

 

https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=279784&pageIndex=0&doclang=PL&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=476088