Pracodawca nie powinien odpowiadać za oszustwa podatkowe pracownika

Pracodawca nie powinien odpowiadać za oszustwa podatkowe pracownika

2023-12-08

 

Jeśli pracownik wystawiał puste faktury bez wiedzy pracodawcy, to przedsiębiorca nie powinien ponosić konsekwencji takiego działania podwładnego. Stąd, zobowiązanym do zapłaty wykazanego na tych fakturach VAT-u powinien być pracownik – stwierdził 24 listopada 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wyrok może przysłużyć się zwiększeniu ochrony przedsiębiorstw poszkodowanych przestępczą działalnością swoich pracowników.

 

Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT, w przypadku wystawienia faktury VAT, wystawca zobowiązany jest do zapłaty wykazanego na niej podatku. Tego typu regulacja ma chronić Skarb Państwa przed nadużyciami i stratami spowodowanymi przez nieuczciwych podatników wprowadzających do obiegu tzw. puste faktury. Nawet bowiem jeśli zostanie stwierdzone, że taka faktura nie odzwierciedla rzeczywistego zdarzenia gospodarczego, wystawca i tak będzie zobowiązanym do odprowadzenia wykazanego na niej VAT-u. W sytuacji więc, gdy na fakturze widnieją dane firmy, jako wystawcy dokumentu, to na nią spadnie ciężar zapłaty VAT na podstawie art. 108. Nawet jeśli fakturę wystawił zatrudniony w firmie pracownik, bez wiedzy pracodawcy.

 

Taką sprawę rozpoznał 24 listopada warszawski sąd. Orzekł, że spółka z o.o., w imieniu której pustą fakturę wystawił jej nierzetelny pracownik, nie może ponosić odpowiedzialności za przestępcze działania swojego podwładnego. Pod warunkiem istnienia dobrej wiary po stronie pracodawcy, tzn. że nie będzie można mu przypisać winy lub współsprawstwa w oszustwie podatkowym, ani też np. niedopełnienia obowiązku nadzoru nad swoim pracownikiem.

 

O sprawie pisał Dziennik Gazeta Prawna w artykule „Za podatkowe oszustwo płaci nieuczciwy pracownik” z 4 grudnia 2023 r. (w załączeniu).