Pracownikowi, który nie mógł wykorzystać urlopu, przysługuje prawo do ekwiwalentu pieniężnego

Pracownikowi, który nie mógł wykorzystać urlopu, przysługuje prawo do ekwiwalentu pieniężnego

2024-01-25

 

Prawo UE sprzeciwia się unormowaniom państw członkowskich, które odbierają pracownikowi prawo do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu płatnego urlopu, którego nie wykorzystał przed złożeniem wypowiedzenia – orzekł Trybunał Sprawiedliwości TSUE w wyroku z 18 stycznia 2024 r. (sprawa C-218/22 Comune di Copertino).

 

Sprawa dotyczyła włoskiego pracownika służby publicznej. W 2016 r. wypowiedział umowę o pracę i chciał przejść na wcześniejszą emeryturę. Wraz z wypowiedzeniem wystąpił o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za 79 dni płatnego urlopu, którego nie zdążył wykorzystać.

Gmina Copertino, która go zatrudniała, nie zgodziła się na wypłatę ekwiwalentu. Powołała się na włoskie przepisy, które odbierają prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop pracownikom sektora publicznego.

 

TSUE w wyroku z 18 stycznia orzekł o niedopuszczalności takiego unormowania. Prawo do wypoczynku i jego ewentualne zastąpienie ekwiwalentem pieniężnym, nie może być uzależnione od względów czysto ekonomicznych, np. ograniczanie wydatków publicznych.

TSUE wskazał jednak, że pracodawca może skutecznie podważyć ww. uprawnienie pracownika jeśli wykaże, że pracownik umyślnie nie występował o urlop, pomimo że pracodawca zachęcał go do jego wykorzystania i informował o ryzyku utraty urlopu.