Programista nie musi stworzyć całego oprogramowania, by mieć prawo do ulgi IP Box

Programista nie musi stworzyć całego oprogramowania, by mieć prawo do ulgi IP Box

2024-02-20

 

Ulga IP BOX to preferencja pozwalająca na zastosowanie niskiej, 5% stawki opodatkowania dla dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a więc m.in. z patentu, czy autorskiego prawa do programu komputerowego.

 

Organy podatkowe często odmawiają uprawnienia do tej preferencji programistom zarzucając im, że niczego nie tworzą, a jedynie odtwarzają. Inną z praktyk fiskusa jest odmowa wydania interpretacji w zakresie oceny prawa do skorzystania z IP PBOX, m.in. z powodu braku odpowiedzi na wezwanie organu do uzupełnienia wniosku, czy też udzielenia odpowiedzi niepełnej.

 

W wyroku z 7 grudnia 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stanął po stronie programisty, który chciał skorzystać z IP BOX. Orzekł m.in., że twórczy charakter prac może przejawiać się także poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących (sygn. akt I SA/Gl 1108/23).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stał bowiem na stanowisku, że nie każdy działający w branży IT może być automatycznie uznany za prowadzącego działalność badawczo-rozwojową. A w tej sprawie programista nie prowadził żadnych badań, a jedynie w swojej pracy bazował na ogólnie dostępnej wiedzy.

 

Nie zgodził się z tym gliwicki sąd wskazując, że programista może w zakresie opracowanego przez siebie oprogramowania, stworzonego kodu źródłowego, korzystać z ochrony praw autorskich, a także z 5% opodatkowania w ramach ulgi IP BOX, jeśli tylko spełnione zostaną dwie przesłanki: przedmiot ochrony został przez niego wytworzony w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz prawo własności intelektualnej podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

 

 

Źródło: Programiści wygrywają w sprawie ulgi IP Box, DGP z 12 lutego 2024 r.