Projekt zmian w zakresie karalności za poglądy religijne

Projekt zmian w zakresie karalności za poglądy religijne

2023-12-21

 

Do I czytania w Sejmie skierowano projekt nowelizacji Kodeksu karnego w zakresie karalności wyrażania poglądów i opinii związanych z wyznawaną religią.

 

W projekcie (druk sejmowy nr 29 z 20 listopada 2023 r.) zaproponowano wprowadzenie zmian w art. 195 k.k. Obecnie zgodnie z brzmieniem jego § 1: kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. A zgodnie z § 2: tej samej karze podlega, kto złośliwie przeszkadza pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym. Nowelizacja miałaby polegać na usunięciu z treści tego przepisu słowa „złośliwie”, zarówno w § 1 jak i § 2.

 

Autorzy projektu proponują również zmianę art. 196 i nadanie mu brzmienia: „§ 1. Kto publicznie lży lub wyszydza kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty lub obrzędy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2 Tej samej karze podlega, kto publicznie znieważa przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych”. Obecnie przepis ten składa się tylko z jednej jednostki redakcyjnej o następującej treści: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

W projekcie nowelizacji znalazła się również propozycja nowego przepisu – art. 27a, który miałby stanowić, że nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonanie, ocenę lub opinię, związane z wyznawaną religią głoszoną przez kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jeżeli nie stanowi to czynu zabronionego przeciwko wolności sumienia i wyznania lub publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa lub pochwały jego popełnienia.