Przepisy UEFA nie mogą być sprzeczne z prawem UE. Kolejna głośna sprawa po tzw. „prawie Bosmana”

Przepisy UEFA nie mogą być sprzeczne z prawem UE. Kolejna głośna sprawa po tzw. „prawie Bosmana”

2023-12-29

 

Przepisy UEFA podlegają prawu Unii Europejskiej, ponieważ dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej i zawodowej na jej terytorium. Muszą zatem być zgodne z zasadami konkurencji i swobody przepływu, a takiej zgodności może brakować w zakresie przepisów wymagających by w klubach piłkarskich występowała z góry określona liczba rodzimych zawodników – orzekł 21 grudnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (sprawa C-680/21 Royal Antwerp Football Club).

 

Od sezonu 2007/2008 regulamin UEFA przewiduje, że kluby biorące udział w rozgrywkach muszą umieścić w swoim składzie liczącym maksymalnie 25 piłkarzy co najmniej 8 wychowanków krajowych. Podobne regulacje przyjął belgijski związek piłki nożnej i związki piłkarskie z innych krajów, w tym w Polsce.

Jako „wychowanków krajowych” UEFA rozumie graczy, którzy pomiędzy 15. i 21. rokiem życia i niezależnie od swojej narodowości byli szkoleni przez swój klub lub inny klub należący do tej samej federacji krajowej przez co najmniej 3 sezony.

Zawodowy gracz i belgijski klub (Royal Antwerp) kwestionują te zasady przed belgijskim sądem. Sąd ten postanowił skierować pytania prejudycjalne do TSUE. W wyroku z 21 grudnia Trybunał orzekł, że mogą one stać w sprzeczności z unijnymi zasadami konkurencji i swobody przepływu osób, pracowników. Jednak sądy krajowe muszą weryfikować, czy tak jest w istocie.

Mogą skutkować ograniczeniem możliwości konkurowania ze sobą przez kluby poprzez rekrutację utalentowanych zawodników, niezależnie od tego, gdzie zostali wyszkoleni. W odniesieniu do swobodnego przepływu pracowników Trybunał orzekł, że sporne przepisy mogą prowadzić do pośredniej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową.

Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku wypłynęła sprawa Jeana-Marca Bosmana, również Belga, piłkarza RFC Liege, która doprowadziła do istotnych zmian w przepisach, otwierając drogę piłkarzom do wolnego transferu po zakończeniu kontraktu z klubem. Przed tą sprawą nawet w przypadku gracza, którem skończył się kontrakt, dotychczasowy klub żądał od nowego pracodawcy piłkarza zapłaty odstępnego.

Wówczas Bosman również powołał się na unijne zasady swobodnego przepływu osób i wygrał. Stanowi ona bowiem, że każdy obywatel Unii ma prawo żyć i pracować w innym państwie członkowskim. Sprawa Bosmana przyniosła rewolucję w zawodowym sporcie, bowiem TSUE stwierdził przy okazji, że skoro pracownicy z państw członkowskich UE mają być w Unii traktowani na równi, bez dyskryminacji w zakresie obywatelstwa, to federacje piłkarskie nie mogą wprowadzać zasad ograniczających liczbę obcokrajowców (z państw członkowskich UE) w klubach.

Wyrok z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie C-680/21 Royal Antwerp Football Club vs. Union royale belge des sociétés de football association ASBL (URBSFA), interwenient uboczny: Union des associations européennes de football (UEFA).