Restrukturyzacja spółki może być neutralna podatkowo, nie tylko pierwsza ale i kolejna
W wyroku z 28 grudnia 2023 r. WSA we Wrocławiu orzekł, że przekształcenia spółek, które nie mają na celu unikania opodatkowania powinny być neutralne podatkowo dla wszystkich uczestników, bez względu na to czy jest to pierwsza czy kolejna restrukturyzacja (sygn. akt I SA/Wr 811/22).
Od 1 stycznia 2022 r., wraz z wejściem w życie zmian Polskiego Ładu, do ustawy o CIT wprowadzono warunek, że restrukturyzacje spółek, dokonywane poprzez wymianę udziałów, podziały, czy połączenia, będą neutralne podatkowo tylko w zakresie reorganizacji spółki dokonywanej po raz pierwszy. Jeśli spółka dominująca, przejmująca restrukturyzowała przejmowaną spółkę kolejny raz, wówczas należy się 19% CIT (tak np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 września 2022 r., sygn. 0111-KDWB.4010.31.2022.1.AZE). Wcześniej obowiązek podatkowy powstawał dopiero z chwilą osiągnięcia przez wspólnika lub spółkę zysku z tytułu zbycia udziałów uzyskanych dzięki reorganizacji.
W swoim wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie zgodził się ze stanowiskiem fiskusa. Orzekł, że restrukturyzacja, która nie ma na celu unikania opodatkowania jest neutralna podatkowo, niezależnie czy chodzi o pierwsze, czy kolejne przekształcenie.
O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna w artykule: „Fiskus przegrywa w sprawie CIT od połączeń i podziałów spółek” z 9 stycznia 2024 r.