Fakt, że żona współdzieli konto męża nie oznacza, że jest współwinna wyłudzeń podatkowych męża

Fakt, że żona współdzieli konto męża nie oznacza, że jest współwinna wyłudzeń podatkowych męża

2023-10-17

 

Dostęp małżonki do wspólnego konta z mężem, historii przelewów i zgromadzonych na nim środków, nie oznacza, że można jej przypisać popełnienie przestępstwa oszustwa podatkowego, o które oskarżony jest jej mąż. Nie przesądzają o tym także kontakty męża z firmą, w której jest zatrudniona – orzekł sąd okręgowy w Warszawie w opublikowanym 27 września 2023 r. wyroku z 9 sierpnia 2023 r.

Sprawa dotyczyła karuzeli VAT w obrocie paliwami, w której przedsiębiorca został uznany winnym świadomego uczestnictwa przez sąd I i II instancji. Sąd apelacyjny uniewinnił jednak jego żonę, również oskarżoną o świadomy udział w oszustwie podatkowym wyłudzenia VAT. Jak orzekł sąd, przestępstwo oszustwa podatkowego jest przestępstwem umyślnym i można je popełnić w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym.

W tym drugim przypadku sprawca przewidując popełnienie przestępstwa na to się godzi. Należało więc udowodnić, że oskarżona przewidywała i godziła się na to, że pieniądze wpływające na wspólne konto stanowią nieujawnione przychody jej męża, pochodzące z nielegalnej działalności. A tego nie uczyniono. Nie przemawiają za tym zeznania żadnego ze świadków. Oskarżona zajmowała się w firmie działem handlującym ze Wchodem, a spółka, z udziałem której oszustw podatkowych dokonywał mąż, była spółką czeską. Jego obecność w siedzibie firmy nie świadczy o jej winie, skoro rozmowy z nim prowadziła inna osoba odpowiedzialna za obrót komponentami do paliw.

Wreszcie, pieniądze, które wpływały na wspólne konto, nie wpływały bezpośrednio od czeskiej spółki, co dałoby oskarżonej możliwość weryfikacji skąd pochodzą. Wpływały bowiem pośrednio, najpierw na konto osobiste męża, a dopiero potem na ich wspólny rachunek. Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie VI Wydział Karny Odwoławczy, z 9 sierpnia 2023 r., sygn. akt VI Ka 192/22.