Wyjazd służbowy do Niemiec a opodatkowanie wynagrodzenia

Wyjazd służbowy do Niemiec a opodatkowanie wynagrodzenia

2023-11-13

 

Gdy  w ramach wyjazdu służbowego do Niemiec, w trakcie którego nie dochodzi do zmiany miejsca wykonywania pracy, delegowany pracownik zatrudniony przez oddział zagranicznej spółki w Polsce uzyska dochody, to podlegają one opodatkowaniu w Polsce.

 

W opisanej przez Legalis sprawie polski oddział niemieckiej spółki zatrudniał polskiego pracownika. Był on czasem delegowany do siedziby głównej firmy w Niemczech, jednak wyjazdy te nigdy nie przekraczały 183 dni w roku kalendarzowym. Zmianie nie ulegało miejsce wykonywania pracy, którym było miejsce jego zamieszkania w Polsce. Polski oddział spółki stał na stanowisku, że w tej sytuacji dochód z wynagrodzenia za pracę wykonywaną na terytorium Niemiec, podlegający tam opodatkowaniu PIT, może zostać w Polsce wyłączony z podstawy opodatkowania przy uwzględnieniu właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania.

Nie zgodził się z tym fiskus stwierdzając, że wynagrodzenie tego pracownika nie powinno być opodatkowane w obu krajach, a jedynie w całości w Polsce.  Z rozstrzygnięciem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny. Zwrócił uwagę, że polska firma sama wskazała, że nie zmienia się miejsce pracy pracownika, a jego pobyt w RFN nie przekracza 183 dni w roku. Pracę w Niemczech wykonuje on więc jedynie w ramach standardowej podróży służbowej. I nie znajdą tu zastosowania przepisy polsko-niemieckiej umowy ws. unikania podwójnego opodatkowania, na które powoływała się spółka (wyrok NSA z 28 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2287/20).

Wyrok NSA oznacza dla polskiej spółki, że jest zobligowana do poniesienia ciężaru podatku dochodowego od całości osiąganego przez pracownika wynagrodzenia, także za pracę na terenie Niemiec. Do tego dochodzi konieczność rozliczenia i odprowadzenia podatku z tytułu odbytych podróży służbowych. W tej sytuacji, jeśli niemiecka spółka matka poniosła koszt podatkowy wynagrodzenia pracownika za jego pracę wykonywaną na terytorium RFN, to może wystąpić do tamtejszych organów podatkowych o jego zwrot.

 

źródło: Stanisław Kędzierski, Opodatkowanie dochodów z pracy podczas podróży służbowych do Niemiec, Legalis 8 listopada 2023 r. ALBO DAJ LINK ZAMIAST ŹRÓDŁA – JEŚLI UZNASZ, ZE LINK DO LEGALISA BĘDZIE WYSTARCZAJĄCY JAKO WSKAZANIE ŹRÓDŁA albo ten PDF