Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych CRBR

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych CRBR

2024-04-04

 

Pojęcie „beneficjent rzeczywisty”, w tym w pojęciu Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, oznacza każdą osobę fizyczną sprawującą bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad danym podmiotem poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez dany podmiot.

 

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych  CRBR to system teleinformatyczny, który gromadzi informacje o beneficjentach rzeczywistych. Jego głównym celem jest walka z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Dzięki posiadaniu aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych, uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości.

Dostęp do rejestru jest publiczny i nieodpłatny, co umożliwia społeczeństwu obywatelskiemu większą kontrolę nad informacjami oraz przyczynia się do wzrostu zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego. Z drugiej strony rodzi to również pewne wątpliwości w zakresie poszanowania prawa do prywatności i rodzi pytania, czy szeroki dostęp do danych z CRBR to nie broń obosieczna, tzn. nie może również zostać wykorzystany w celach sprzecznych z prawem, poprzez ułatwianie przestępcom dostępu do informacji o statusie majątkowym przedsiębiorców.

Kancelaria Skarbiec oferuje wsparcie przy dokonywaniu zgłoszeń do CRBR i identyfikacji beneficjentów rzeczywistych w związku z różnymi procedurami prawnymi.

 

Publikacje Kancelarii Skarbiec związane z tematyką CRBR

 

Robert Nogacki: Przełomowy wyrok. Przedsiębiorcy mogą domagać się ograniczenia publicznego dostępu do informacji o swoich beneficjentach

2022-12-14: W celu walki z praniem pieniędzy działający na terytorium UE przedsiębiorcy są zobowiązani do ujawniania w publicznym rejestrze informacji na swój temat, jak również do ujawniania danych identyfikacyjnych swoich beneficjentów rzeczywistych. Najnowszy wyrok TSUE z 22 listopada 2022 r. stwierdza, że przepis umożlwiający każdej osobie uzyskanie dostępu do informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów o charakterze korporacyjnym jest nieważny. W Polsce działa blisko 0,5 miliona spółek, fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni, dla których wyrok ten może mieć bezpośrednie znaczenie.

Robert Nogacki: Tylko do 13 kwietnia spółki mają czas na zgłoszenie swoich beneficjentów

2020-03-11: Osoby fizyczne faktycznie sprawujące kontrolę nad spółką, nawet pośrednio, muszą zostać ujawnione najpóźniej do 13 kwietnia 2020 r. w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Spółkom zostało więc niewiele czasu, aby ustalić, kogo jako swojego UBO (ang. Ultimate Business Owner) wpiszą do zarządzanego przez Ministra Finansów rejestru. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą nawet do 1 000 000 zł.

Robert Nogacki: Czy obowiązek ujawnienia beneficjentów rzeczywistych polskich spółek wpłynie na ściągalność podatków?

2020-01-31: Już niedługo przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki osobowej lub kapitałowej czeka swoisty „coming out”. 13 października 2019 r. weszły bowiem w życie przepisy ustanawiające Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Czy mechanizm ten zdoła poprawić ściągalność podatków?