Decyzja podatkowa – jak się odwołać?

Decyzja podatkowa – jak się odwołać?

2024-04-04

 

Decyzja podatkowa czyli rozstrzygnięcie sprawy podatkowej co do jej istoty następuje poprzez wydanie decyzji. W orzecznictwie sądowym decyzja jest definiowana jako kwalifikowany akt administracyjny, wyrażający wolę organów administracyjnych na podstawie obowiązującego prawa administracyjnego lub finansowego.

Ma ona charakter władczy, rozstrzygając konkretną sprawę konkretnie określonej osoby fizycznej lub prawnej w ramach przepisów proceduralnych.

Kancelaria Skarbiec oferuje usługi w zakresie sporządzania odwołań od decyzji w sprawach podatkowych i administracyjnych, a także sporządzania opinii prawnych odnoszących się do istnienia podstaw do wniesienia odwołania od decyzji.

 

Publikacje Kancelarii Skarbiec związane z tematyką decyzji podatkowej

 

Robert Nogacki: Raport NIK miażdży organy skarbowe za brak kompetencji

mec. Robert Nogacki: Sądy coraz częściej uchylają decyzje wydawane przez organy podległe Ministerstwu Finansów. W 2014 r. ponad 40 proc. decyzji zostało uchylonych przez wojewódzkie sądy administracyjne, a Naczelny Sąd Administracyjny prawie dwukrotnie częściej uchylał postanowienia organów skarbowych.

Na to symptomatyczne zjawisko zwraca uwagę Najwyższa Izba Kontroli w Warszawie, w swoim wystąpieniu pokontrolnym z dnia 17 grudnia 2014 roku, w sprawie kontroli przeprowadzonej w organach podległych Ministerstwu Finansów. (…)

Robert Nogacki: Organy przez lata utrzymują bezprzedmiotowe decyzje w obiegu prawnym, przedsiębiorcy sami walczą o ich wygaszenie

2022-06-09: Na mocy art. 258 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, organ który wydał decyzję jest zobowiązany do stwierdzenia jej wygaśnięcia, jeśli stała się bezprzedmiotowa. Pomimo jasnego zobowiązania organy podatkowe nie zawsze je wykonują, utrzymując strony postępowań podatkowych w sytuacji niepewności prawnej.

Tak stało się w przypadku przedsiębiorcy, który decyzję o wygaśnięciu swojego długu wobec skarbówki dostał po 10 latach od powstania jednego ze zobowiązań.

Robert Nogacki: Uzasadnienie faktyczne i prawne decyzji podatkowej

2020-06-22: NSA w Warszawie w wyroku z dnia 20 lipca 1981 r. (sygn. SA 1163/81) stwierdził, że pisma zawierające rozstrzygnięcia w sprawie załatwianej w formie decyzji są decyzjami pomimo nieposiadania w pełni formy przewidzianej w art. 107 § 1 KPA (obecnie także art. 210 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Dz.U. 2019.900, tj. z dnia 14 maja 2019 r., zwanej dalej „Ordynacją podatkową”), jeżeli tylko zawierają minimum elementów niezbędnych do zakwalifikowania ich jako decyzji.

Do takich elementów należy zaliczyć: oznaczenie organu administracji państwowej wydającego akt, wskazanie adresata aktu, rozstrzygnięcie o istocie sprawy oraz podpis osoby reprezentującej organ administracji. Jakie znaczenie ma zatem uzasadnienie faktyczne i prawne decyzji podatkowej?

Robert Nogacki: Wpływ braku decyzji ostatecznej na prowadzenie postępowania karnego skarbowego

Zawieszone postępowanie karne skarbowe podejmuje się po ustaniu przyczyn jego uprzedniego zawieszenia. Czy wydanie decyzji podatkowej przez organ pierwszej instancji statuuje taką możliwość? Czy podjęcie postępowania jest zaskarżalne?