Publikacje tematyczne związane z działem
Wartość stanowiąca podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn
Wartość stanowiąca podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn
W przypadku nabycia przez osoby fizyczne rzeczy oraz praw majątkowych w związku z dokonanym dziedziczeniem, zapisem windykacyjnym, poleceniem testamentowym, zapisem zwykłym, dalszym zapisem czy darowizną, poleceniem darczyńcy, zasiedzeniem, nieodpłatnym zniesieniem współwłasności, zachowkiem, nieodpłatną rentą, użytkowaniem oraz służebnością powstaje konieczność rozliczenia podatku od spadków i darowizn. Niezmiernie istotne jest prawidłowe określenie podstawy opodatkowania, co z uwagi na skomplikowanie przepisów nie w każdym przypadku jest proste.
Odpisy amortyzacyjne środków trwałych nabytych
w drodze darowizny pod ochroną prawa
Odpisy amortyzacyjne środków trwałych nabytych w drodze darowizny pod ochroną prawa
Wraz z końcem 2017 r. przedsiębiorcy stracili prawo zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, jeśli dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego. W interpretacji indywidualnej z 6 listopada 2018 r. organ podatkowy wskazał, że nie jest to reguła bezwzględnie obowiązująca, albowiem „...nowe rozwiązania nie znajdują zastosowania do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przyjętych do używania przed dniem 1 stycznia 2018 r.” (sygn. 0115-KDIT3.4011.424.2018.1.DR).
Zarząd sukcesyjny
Co zmienią przepisy o zarządzie sukcesyjnym?
W sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Projekt ten reguluje kwestie związane z tymczasowym zarządem przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy wykonującego działalność na własny rachunek.
Fundacja, trust, testament a sukcesja majątkowa
Fundacja, trust, testament a sukcesja majątkowe
Robert Nogacki:
18 proc. przedsiębiorstw w Polsce to biznesy rodzinne. W firmach rodzinnych pracuje 24 proc. Ogółu zatrudnionych. Ponad 21 proc. inwestycji realizowanych jest przez firmy rodzinne. Ich założyciele i właściciele chcą wiedzieć, w jaki sposób nastąpi kiedyś przekazanie ich władzy, wiedzy i majątku. Zazwyczaj, są oni przecież odpowiedzialni za rozwój i realizację wizji przedsiębiorstwa (...)
Sukcesja majątku po śmierci przedsiębiorcy
Sukcesja majątku po śmierci przedsiębiorcy
W 2017 r. uchwalono w Polsce 207 ustaw. Daje to średnią ponad 17 zmian na miesiąc, które odnoszą się do różnych zagadnień, takich jak obligacje czy odmiany roślin. Niestety w minionym roku ustawodawca nie poświęcił uwagi tak istotnemu problemowi jak sukcesja majątku po śmierci przedsiębiorcy.