Import towarów – rozliczenie VAT

Import towarów – rozliczenie VAT

2024-03-07

 

Import towarów, jeśli te towary będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, daje możliwość odliczenia VAT naliczonego. Kancelaria Skarbiec oferuje kompleksowe wsparcie podatkowe i księgowe związane z importem towarów. Dzięki naszemu wsparciu możesz mieć pewność, że będziesz przestrzegał obowiązujących przepisów podatkowych i unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji związanych z nieprawidłowym rozliczeniem podatku VAT przy imporcie towarów. 

 

Publikacje Kancelarii Skarbiec na temat rozliczenia VAT przy imporcie towarów

 

Robert Nogacki: Zasady rozliczania importu towarów w sposób uproszczony

2021-07-01: Podatnicy podatku od towarów i usług dokonujący importu towarów spoza Unii Europejskiej mogą pokusić się o skorzystanie z uproszczenia, jakim jest procedura importu w ramach art. 33a ustawy o VAT. Stosowanie tej preferencji, o ile korzystne z perspektywy płynności finansowej, to wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu warunków formalnych, które w niektórych przypadkach mogą okazać się znaczącą barierą dla przedsiębiorców.

Robert Nogacki: Korekty WNT i importu – wyrok TSUE

2021-05-28: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 18 marca 2021 r. w sprawie C-895/19 wydał długo oczekiwane przez polskich podatników orzeczenie, dotyczące konieczności odrębnego rozliczania podatku VAT należnego i naliczonego, jeżeli do rozliczenia faktury dojdzie po upływie 3-miesięcznego okresu od daty powstania obowiązku podatkowego. Miejmy nadzieję, że ostateczne stanowisko TSUE jednoznacznie ukształtuje praktykę organów podatkowych w tym zakresie oraz będzie przez nie respektowane.

Robert Nogacki: Import towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług

2020-07-24: W dobie powszechnego dostępu do internetu, kroczącej globalizacji oraz łatwości nawiązania stosunków gospodarczych i współpracy z podmiotami z różnych krajów na znaczeniu nabiera import towarów. Prawidłowe rozliczenie takich transakcji jest skomplikowane i wymaga dołożenia licznych starań, aby uniknąć negatywnych konsekwencji oraz umożliwić przeprowadzenie transakcji bez zbędnych problemów i opóźnień na granicy.

Robert Nogacki: Import towarów: organ nie potrafił zaklasyfikować usług, więc zaklasyfikował je na niekorzyść podatnika

2019-11-15: Naczelnik urzędu celno-skarbowego określił przedsiębiorcy kwotę należnego podatku z tytułu importu towarów, zwiększając podstawę opodatkowania o nabyte przy tym imporcie usługi pośrednictwa. W wyniku wniesionej przez przedsiębiorcę skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. uchylił tę decyzję organu, bo jak stwierdził, organ, dokonując tylko częściowej klasyfikacji nabytych przez importera usług na te zwiększające podstawę opodatkowania i te niemające na nią wpływu, wszystkie pozostałe zaklasyfikował bez wyjaśnienia na niekorzyść podatnika (wyrok z 9 października 2019 r., sygn. akt I SA/Go 324/19).

Robert Nogacki: Trudno pojąć tok rozumowania organu ustalającego wartość celną towaru

2019-10-18: Naczelnik urzędu celno-skarbowego zanegował zadeklarowaną przez polską spółkę wartość importowanego z Chin towaru. Stwierdził, że jest za niska i po przeprowadzeniu kontroli zwiększył spółce zobowiązanie w należnym podatku z tytułu importu towarów, doliczając do ich wartości celnej koszty pośrednictwa świadczone na rzecz spółki przez pośrednika w Chinach. Jego decyzję uchylił jednak sąd, bo organ „W sposób dorozumiany, uznał wszystkie inne usługi za związane z pośrednictwem. Nie wyjaśnił jednak swoich motywów (…). Uniemożliwia to prześledzenie toku rozumowania organu zwiększającego wartość celną towaru o poszczególne wydatki…” (wyrok WSA w Gorzowie z 29 sierpnia 2019 r., sygn. akt I SA/Go 348/19).