
Ministerstwo Finansów będzie publikowało wybrane informacje podatników
Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którą obowiązkowo publikowane będą indywidualne dane podatkowe zawarte w składanych deklaracjach podatkowych przez podatników.
Dane podatników do publikacji
- wysokości osiągniętych przez poszczególnych podatników w danym roku podatkowym przychodów,
- wysokości poniesionych kosztów uzyskania przychodów,
- wysokości osiągniętego dochodu albo poniesionej straty,
- wysokości podstawy opodatkowania,
- kwocie należnego podatku.
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obejmuje tylko tych, których wpływ na gospodarkę i budżet państwa jest istotny z punktu widzenia zarówno ich pozycji na rynku, jak też z uwagi na ich potencjalny wpływ na dochody budżetu państwa.
Obejmować będzie zatem wszystkie podatkowe grupy kapitałowe, bez względu na wysokość osiąganego dochodu, jak również pozostałych podatników CIT, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła 50 mln €.
Upublicznianie informacji dotyczących rozliczeń podatkowych będzie możliwe dzięki zniesieniu tajemnicy skarbowej w stosunku do niektórych danych wynikających z zeznań składanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.
Minister Finansów uzyska uprawnienia do podawania do publicznej wiadomości wskazanych wyżej informacji również drogą elektroniczną.
Publikowane będą także dane identyfikujące podatnika, tj. nazwa i identyfikator podatkowy (NIP), wraz ze wskazaniem roku podatkowego, za który te informacje są publikowane. Publikować będzie można też efektywną stopę podatkową obliczoną jako procentowy udział kwoty podatku należnego zysku brutto wykazanym w sprawozdaniu finansowym.
Podawane do publicznej wiadomości będą dane dotyczące 4 500 podatników o najwyższych przychodach (co odpowiada około 1% wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych), a także podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej bez względu na wysokości przychodów.
Założeniem Ministerstwa Finansów było, aby omawiane rozwiązania miały zastosowanie począwszy od roku podatkowego, który rozpoczął się przed 1 stycznia 2018 r. i zakończy się po 31 grudnia 2017 r.
Ponadto podawane do wiadomości mają być także dane wynikające z zeznań za wcześniejsze lata podatkowe, począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2011 r.
Omawiana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec (Aktualizacja: 2018-05-07)

Założyciel i Partner Zarządzający Kancelarii Prawnej Skarbiec, uznanej przez Dziennik Gazetę Prawną za jedną z najlepszych firm doradztwa podatkowego w Polsce (2023, 2024). Radca prawny z 19-letnim doświadczeniem, obsługujący przedsiębiorców z list Forbes oraz innowacyjne start-upy. Jeden z najczęściej cytowanych ekspertów prawa gospodarczego i podatkowego w polskich mediach, regularnie publikujący w Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej i Dzienniku Gazecie Prawnej. Autor publikacji „AI Decoding Satoshi Nakamoto. Artificial Intelligence on the Trail of Bitcoin’s Creator” oraz współautor nagrodzonej książki „Bezpieczeństwo współczesnej firmy”. Profil LinkedIn: 17 tys. obserwujących, 4 mln odsłon rocznie. Nagrody: 4-krotny laureat Medalu Europejskiego, Złota Statuetka Lidera Polskiego Biznesu, tytuł „International Tax Planning Law Firm of the Year in Poland”. Specjalizuje się w strategicznym doradztwie prawnym, planowaniu podatkowym i zarządzaniu kryzysowym dla biznesu.