Operatorzy płatności w spółce offshore

Operatorzy płatności w spółce offshore

2019-09-12

 

Posiadanie spółki offshore niesie za sobą wiele korzyści, przede wszystkim pod kątem podatkowym. Ich posiadacze spotykają się jednak z wieloma problemami, dotyczącymi przede wszystkim dokonywania rozliczeń z kontrahentami i sposobu płatności. Jak pokonać te trudności? Z usług jakich operatorów płatności warto korzystać?

 

Czym jest spółka offshore?

 

Spółka offshore to rodzaj osoby prawnej, która może zostać założona w państwach, oferujących atrakcyjne sposoby rozliczenia podatków ze względu na istniejący tam korzystny dla takich podmiotów system podatkowy. Najczęściej spółki offshore zakładane są w takich państwach, jak: Anguilla, Bahamy, Barbados, Belize, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Mauritius, Saint Kitts i Nevis, Panama, Samoa, Seszele, Saint Vincent oraz Wyspy Marshalla. Posiadanie spółki offshore umożliwia nie tylko korzystne opodatkowanie, uzyskiwanych dochodów, ale również ochronę majątku przed ewentualnymi wierzycielami, planowanie zasad sukcesji na wypadek śmierci, a także ochronę poufności co do stanu majątkowego i tożsamości. Niektóre państwa oferują spółkom offshore nawet całkowite zwolnienie z podatku dochodowego i podatku VAT.

 

Kiepska pozycja spółek offshore

 

Instytucje finansowe zachowują się jednak dość nieufnie w odniesieniu do spółek offshore. O ile podmiot, będący polskim rezydentem nie ma żadnych trudności z otwarciem rachunku bankowego lub tak zwanego merchant account, o tyle spółka offshore jest w tej sytuacji na przegranej pozycji. Wszelkie instytucje finansowe, w tym operatorzy płatności dość szczegółowo weryfikują to, czy spółka offshore będzie solidnym kontrahentem. Najłatwiej jest tym spółkom, które posiadają duży kapitał i chcą go ulokować w danym banku albo przynajmniej przedsiębiorstwo ma duże obroty i pracowników. Rzecz w tym, aby bank ponosił jak najmniejsze ryzyko, a przedsiębiorstwo zapewniało mu stabilny przychód.

 

Kim są operatorzy płatności?

 

Rozwiązaniem problemów spółek offshore mogą okazać się usługi operatorów płatności. Operatorzy płatności albo właściwie integratorzy płatności rozliczeniowych posiadają dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze są łącznikami między daną spółką offshore a systemem płatności, w pełni obsługując te systemy i zapewniając ich niezawodne działanie. Po drugie natomiast pośredniczą w poszczególnych transakcjach poprzez zadbanie, aby przelewane środki trafiły na konto danego beneficjenta – spółki offshore. Rozliczenia z kontrahentami nie powodują zatem większych problemów. Wszystko odbywa się w wybranej przez klienta walucie. Nie ma też znaczenia w jakim miejscu na świecie znajduje się zarówno sprzedawca, jak i kupujący lub usługodawca i usługobiorca.

 

Jak działają operatorzy płatności?

 

Większość podmiotów gospodarczych, posiadających siedzibę za granicą, korzysta zatem z usług operatorów płatności online. Wśród najpopularniejszych operatorów płatności należałoby wymienić przede wszystkim PayU, CashBill, Dotpay, Przelewy24 oraz Tpay. Dzięki nim możliwe jest zarówno bezproblemowe i szybkie przyjęcie, jak i zrealizowanie płatności online nawet pomiędzy podmiotami, znajdującymi się w różnych państwach i posiadających inną rezydencję podatkową. Operatorzy płatności są rodzajem pośrednika, który skraca proces płatności w biznesie do minimum. Dodatkowo operator płatności zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa obu stronom dokonywanej transakcji.

 

Operatorzy płatności – elastyczna realizacja płatności

 

Najczęściej operatorzy płatności obsługują nawet do kilkuset różnych banków, mających swoje siedziby na całym świecie. Oferują przy tym różnorodne metody płatności mobilnych: BLIK, płatności QR, SMS Premium, poprzez aplikacje mobilne oraz Fastpass. Zapewniają też integrację z najpopularniejszymi portfelami elektronicznymi, jak chociażby Google Pay, VISA Checkout, Masterpass oraz PayPal. Płatności kartą są natomiast możliwe zarówno online, jak i offline przy pomocy zintegrowanej bramki oraz terminalu. Operatorzy płatności dają też swoim użytkownikom narzędzia, które pozwalają im na łatwe księgowanie poszczególnych operacji – kompletne raporty, zawierające informacje o dokonanych transakcjach, zwrotach, opłatach i obciążeniach. Dzięki operatorom płatności nie ma żadnego znaczenia w jakich krajach znajdują się kontrahenci. Bezproblemowo i szybko można przeprowadzić transakcję, między osobami, posiadającymi rezydencję podatkową na różnych kontynentach.

 

Co zrobić, aby spółka stała się atrakcyjna dla operatorów płatności?

 

Należałoby się zatem zastanowić, co zrobić, by spółka offshore była atrakcyjna w oczach operatorów płatności. Przede wszystkim interesy spółki muszą być dość transparentne i możliwe do zweryfikowania. Inaczej mówiąc, spółka offshore powinna umożliwiać potwierdzenie jej reputacji biznesowej. Dużo większe szanse mają też duże przedsiębiorstwa, posiadające znaczący majątek i zatrudniające dużą liczbę pracowników. Im stabilniej firma jest związana z konkretnym miejscem, tym lepiej wygląda w oczach kontrahentów, ale też operatorów płatności. Uzasadniając to, dlaczego dana spółka offshore zdecydowała się właśnie na usługi operatora płatności, warto podkreślić, że po prostu potencjalni klienci lub usługodawcy mają swoje siedziby w innym państwie, stąd rozliczenie bywa utrudnione. Jeżeli dana działalność gospodarcza działa w oparciu o usługi lub produkty, kupowane w sklepie internetowym, należy zadbać, aby strona ta została uruchomiona jeszcze przed zwróceniem się do operatora płatności. Operator płatności najczęściej posiada bowiem szereg wymogów, jakie należy spełnić, aby móc połączyć serwis z jego usługami.

 

Jak skorzystać z usług operatora płatności?

 

Na rynku tego typu usług istnieją operatorzy płatności, którzy przychylniej podchodzą do zagadnienia spółek offshore i które jednocześnie oferują korzystne warunki współpracy. Aby ich znaleźć, warto jednak zasięgnąć rady specjalistów. Kancelarie, które zajmują się tworzeniem i wdrażaniem rozwiązań, związanych ze spółkami offshore, świadczą najczęściej usługi znacząco wykraczające poza tradycyjne rozumienie doradztwa prawnego i podatkowego. Każda sytuacja wymaga bowiem odrębnej, starannej analizy, a każde rozwiązanie musi zostać indywidualnie zaprojektowane.