VAT w obrocie kryptowalutami

VAT w obrocie kryptowalutami

2016-08-31

Rozliczenia podatkowe kryptowalut to niewątpliwie problematyczne zagadnienie. Najnowsza interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ponownie zasiała ziarno niepewności, jeśli chodzi o prawo do zwolnienia z VAT usług, ich zakupu i sprzedaży. Istotą sporu między podatnikiem a fiskusem okazała się tym razem kwestia tego, w którym miejscu takie usługi są właściwie świadczone.

Obrót walutami zwolniony z podatku

Pewien podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, chcąc potwierdzić, że planowana przez niego działalność gospodarcza będzie zwolniona z VAT. Jej przedmiotem miał być zakup i sprzedaż kryptowalut typu bitcoin za pośrednictwem systemu informatycznego – giełdy wymiany walut. System ten będzie rejestrował transakcje oraz dokonywał przeksięgowania indywidualnego stanu posiadania stron transakcji. Zysk osiągany przez podatnika dzięki różnicy między cenami zakupu a cenami sprzedaży kryptowalut będzie wypłacany na rachunek bankowy prowadzony w tradycyjnej walucie. Wnioskodawca uważał, że dokonywane przez niego operacje będą podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług, gdyż takiemu podlegają transakcje dotyczące m.in. walut używanych jako prawny środek płatniczy. Powołując się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wskazał, że stosowanie tego przepisu nie jest ograniczone tylko do tradycyjnych środków płatniczych, a waluty wirtualne jako służące regulowaniu zobowiązań pieniężnych również mogą być objęte takim zwolnieniem. Mając na uwadze te okoliczności, Wnioskodawca uznał, że dokonywane przez niego operacje będą podlegały zwolnieniu z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

Fiskus widzi sprawę inaczej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 20 września 2018 r. nr 0115-KDIT1-1.4012.450.2018.2.MN ocenił stanowisko Wnioskodawcy jako nieprawidłowe. Podzielił wprawdzie jego argumentację, iż sprzedaż kryptowalut należy uznać za odpłatne świadczenie usług, które zarówno w świetle przepisów krajowych i unijnych, jak również orzecznictwa Trybunału podlega zwolnieniu z VAT. Warunkiem jest jednak, aby usługi te były świadczone na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a w niniejszej sprawie taka sytuacja nie będzie miała miejsca. W konsekwencji sprzedaż przez Wnioskodawcę bitcoinów jako w ogóle niepodlegająca opodatkowaniu na terytorium RP nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, przewidzianego dla operacji dotyczących walut. Ponadto podatnik, nabywając wirtualną walutę od podmiotów, które nie posiadają na terytorium kraju siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności, będzie musiał na terytorium RP rozliczyć podatek VAT z tytułu importu usług. Zastosowanie znajdzie wówczas art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, który przewiduje zwolnienie z podatku operacji na walutach. Jednak sama sprzedaż kryptowalut, jako niemająca miejsca na terytorium RP, z takiego zwolnienia zdaniem fiskusa korzystała nie będzie.

Rozliczenia VAT wciąż problematyczne

Omawiana sprawa pokazuje, że transakcje obrotu kryptowalutami, pomimo wysiłków ustawodawcy i kolejnych wyjaśnień publikowanych przez resort finansów, pozostają zagadnieniem problematycznym. Biorąc pod uwagę dodatkowo obszerne i zawiłe przepisy dotyczące VAT, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Ustalenie dla celów podatkowych, gdzie właściwie świadczone są usługi, bywa trudne w przypadku usług typowych i „standardowych”, a gdy w grę wchodzi nowe i skąpo uregulowane w przepisach zjawisko, jak obrót wirtualnymi walutami, prawidłowe rozliczenie się z fiskusem stanowi prawdziwe wyzwanie. Chcąc zabezpieczyć swoje interesy i zapewnić sobie spokojny sen, przedsiębiorca powinien także rozważyć wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację prawa podatkowego.

2018-11-26 Kancelaria Prawna Skarbiec