Zerowa stawka VAT przy eksporcie towarów
Zerowa stawka VAT przy eksporcie towarów może być stosowana przez podatnika sprzedającego swoje towary poza obszar Unii Europejskiej, pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego fizyczny wywóz towarów poza terytorium UE.
Jednak w praktyce zastosowanie powyższej zasady nie zawsze jest proste i jednoznaczne. W naszych artykułach analizujemy różne aspekty problematyki związanej z zerową stawką VAT w eksporcie, koncentrując się na takich zagadnieniach jak rygorystyczne podejście organów podatkowych do dokumentacji potwierdzającej wywóz towarów czy też kontrowersje wokół akceptacji różnych form dokumentacji eksportowej.
Zerowa stawka VAT przy eksporcie towarów – publikacje Kancelarii Skarbiec
Robert Nogacki: Eksport w VAT – stawka VAT 0% a procedura wywozu
2024-04-04: W praktyce, możliwość zastosowania zerowej stawki VAT w przypadku eksportu towarów często staje się przedmiotem sporu z organami podatkowymi.
Robert Nogacki: Eksport towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług
2020-11-06: Współpraca międzynarodowa umożliwia podatnikom między innymi eksportowanie towarów poza granice Unii Europejskiej. Należy zwrócić uwagę, że prawidłowe rozliczenie transakcji eksportowych jest bardzo istotne z perspektywy podatku od towarów i usług, a ewentualne pomyłki mogą generować ryzyko podatkowe dla przedsiębiorców i konieczność opodatkowania eksportu towarów według krajowych stawek VAT, zamiast preferencyjnej stawki dla eksportu w wysokości 0%. Dodatkową komplikację przy rozliczaniu podatkowego eksportu towarów stanowi pobranie od kontrahenta zaliczki, co jest praktyką biznesową.
W pierwszej kolejności należy ustalić, co oznacza eksport towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów transportowanych lub wysyłanych z terytorium Polski poza granice Unii Europejskiej, która to dostawa wykonywana jest przez dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni) lub przez nabywcę, lub na jego rzecz (eksport pośredni) oraz jest potwierdzona przez właściwy organ celny.
Warto zwrócić uwagę, że wywóz towarów powinien nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT. Przykładowo NSA w jednym z wyroków zwrócił uwagę, że skoro transakcja eksportowa miała być realizowana na warunkach CPT, czyli cała odpowiedzialność związana z utratą lub uszkodzeniem w chwili przekazania towaru przewoźnikowi przechodzi na nabywcę, to wydanie towarów nieprawidłowemu przewoźnikowi nie daje możliwości zastosowania stawki 0%, ponieważ doszło do dostawy i wystawienia faktury, a dopiero później zorientowano się, że przewoźnik był nieuprawniony, a towar nie wyjechał z kraju.
Robert Nogacki: Nie zawsze można zastosować stawkę zerową przy eksporcie
2019-09-13: Co do zasady transakcje, w przypadku których towar opuszcza granice Polski, mogą korzystać z obniżonej stawki VAT w wysokości 0%. Jednakże, jak pokazuje praktyka wynikająca z interpretacji organów podatkowych oraz wyroków sądów administracyjnych, prawidłowe zakwalifikowanie na potrzeby VAT transakcji towarowych międzynarodowych jest bardzo trudne i wymaga wnikliwej analizy warunków dostawy oraz przebiegu transakcji. Jedną z transakcji, która z pozoru jest prosta, lecz w pewnych warunkach może generować duże ryzyko podatkowe w VAT, jest eksport towarów.
Robert Nogacki: Fiskus nie uznaje dokumentów by ściągnąć VAT
2023-09-07: Zerowa stawka VAT może być stosowana w eksporcie towarów. Warunkiem jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE. Jedna z polskich firm, prócz faktury, chciała przedłożyć CMR, konosament, dokumenty potwierdzające wywóz od spedytora, oświadczenie przewoźnika i nabywcy, a nawet dokument wydany przez organ celny państwa importu. Jednak organ podatkowy stwierdził, że spółka nie może skorzystać z zerowej stawki VAT, bo żaden z tych dokumentów nie jest dokumentem urzędowym, a najwyżej informacyjnym.
Robert Nogacki: Elektroniczny dokument nadania z poczty uprawnia eksportera do zastosowania zerowej stawki VAT
2021-03-08: Spółka eksportowała towary poza granice Unii Europejskiej za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jako że wygenerowane w jej systemie elektroniczne potwierdzenie nadania nie należy do wskazanego w ustawie o VAT katalogu dokumentów celnych potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE, choć w rzeczywistości wywóz ten potwierdza, spółka wystąpiła do organu skarbowego z zapytaniem, czy będzie on wystarczający do zachowania przez nią prawa do zastosowania zerowej stawki VAT w eksporcie.