Niedostateczna kapitalizacja

2024-05-09

 

Niedostateczna kapitalizacja oznacza sytuację, w której właściciele spółki inwestują nieproporcjonalnie małe środki w kapitał zakładowy, w stosunku do kwot które wpłacają do spółki jako kapitał zwrotny np. pożyczki.

 

Od strony podatkowej uważa się, że niedostateczna kapitalizacja stanowi nadużycie ze strony udziałowców, którzy przesadnie polegają na finansowaniu spółki poprzez zadłużenie, zamiast zwiększania kapitału zakładowego, a tym samym kreują nadmierne koszty uzyskania przychodu w zakresie odsetek od kapitału zwrotnego. Mogliby tym samym dowolnie obniżać podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym poprzez te odsetki, czemu zapobiegać mają m.in. regulacje prawne o niedostatecznej kapitalizacji.

Kancelaria Skarbiec udziela w wsparcia w ocenie złożonych stanów faktycznych w zakresie oceny implikacji przepisów o cienkiej kapitalizacji, właściwej wykładni tych przepisów i zastosowaniu ich do konkretnego przedsiębiorcy.

 

Niedostateczna kapitalizacja – publikacje Kancelarii Skarbiec

 

Robert Nogacki: Polski Ład. Cienka kapitalizacja i jej konsekwencje dla firmy

2022-03-28: Zaniżanie dochodów wykazywanych przez przedsiębiorstwo wskutek nadmiernego finansowania jego działalności długiem było powodem ustanowienia obowiązujących do końca 2021 r. przepisów dotyczących tzw. cienkiej kapitalizacji. Od początku nowego roku twórcy Polski Ładu chcą te regulacje uszczelnić, ograniczając przedsiębiorcom możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego, udzielonego przez podmioty powiązane.

Robert Nogacki: Wyższe koszty finansowania dłużnego

2019-08-09: Z dniem 1 stycznia 2018 r. znaczącej zmianie uległy przepisy dotyczące tzw. cienkiej kapitalizacji. Nowelizacja przepisów polskiej ustawy o podatku dochodowym była skutkiem wdrożenia do porządku unijnego dyrektywy mającej na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (Dz.Urz. UE L 193, s. 1, ze zm.). Z jednej strony zmiana przepisów jest korzystna dla podatników, gdyż zwiększony został limit kosztów finansowania stanowiących koszty podatkowe, z drugiej strony regulacją zostały objęte także koszty finansowania od podmiotów zewnętrznych – niepowiązanych. Nowe regulacje, mimo że obowiązują od 1 stycznia 2018 r., w dalszym ciągu budzą szereg wątpliwości. Jedną z nich jest sposób kalkulacji progu, po przekroczeniu którego podatnik nie może zaliczyć wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Robert Nogacki: Podwójne ograniczenie dla gwarancji i poręczeń

2019-07-09: Rok 2018 był rokiem dużych zmian w podatkach dochodowych. Zmiany dotknęły m.in. tzw. cienkiej kapitalizacji, czyli możliwości zaliczenia kosztów finansowania dłużnego do kosztów podatkowych. Wprowadzony został także przepis określający limit kosztów podatkowych dla niektórych usług niematerialnych, wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości oraz przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek. Jak wynika z liczby złożonych wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych (ponad 1000) oraz pojawiających się już wyroków sądów administracyjnych, powyższe zmiany nie są dla podatników oczywiste i proste do zrozumienia oraz wdrożenia. Jednym z problemów jest rozliczenie gwarancji i poręczeń udzielanych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Do tej tematyki nawiązał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 19 kwietnia 2019 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.77.2019.1.ŚS (dalej: Interpretacja).

Robert Nogacki: Koszty finansowania dłużnego – rozbieżności w orzecznictwie sądowym oraz administracyjnym

Ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nastąpiła nowelizacja przepisów ograniczających m.in. wysokość odsetek od pożyczek zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Wprowadzenie zmian jest pokłosiem implementacji dyrektywy Rady (EU) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r. ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (dyrektywa ATAD). W związku z tym prawodawca dokonał modyfikacji przepisów o niedostatecznej kapitalizacji (ang. thin cap).