Wersja językowa:
PL | EN

Kancelaria Prawna Skarbiec

Optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa to działanie podejmowane w celu zminimalizowania obciążeń podatkowych. Optymalizacja może dotyczyć zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT), jak i podatku od towarów i usług (VAT). Optymalizację podatkową rekomenduje się przede wszystkim przedsiębiorcom, dla których uniknięcie nadmiernego obciążenia fiskalnego jest kluczowe dla funkcjonowania i rozwoju ich biznesu oraz dalszych inwestycji. Wybór określonej metody optymalizacji podatkowej zależy od konkretnych potrzeb, a rozwiązania oferowane przez Kancelarię Prawną Skarbiec są każdorazowo szyte na miarę.

Legalna optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa jest legalna. Nie istnieją żadne przepisy, które nakazywałyby podatnikowi wybór najbardziej obciążającego sposobu opodatkowania. Dążenie do zminimalizowania zobowiązań podatkowych jest naturalnym dążeniem przedsiębiorcy, którego celem jest rozwój firmy i ochrona zgromadzonego przez niego kapitału.

Warto zauważyć, że optymalizacją podatkową w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest już chociażby dokonanie wyboru pomiędzy opodatkowaniem na zasadach ogólnych a podatkiem zryczałtowanym. Podjęcie decyzji co do jednej bądź drugiej opcji jest całkowicie dozwolone. Tak samo dozwolony jest wybór innych, niekiedy bardziej skomplikowanych rozwiązań skierowanych zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych.

Unikanie opodatkowania (czyli optymalizacja podatkowa) to jednak nie to samo, co uchylanie się od opodatkowania wskazane w art. 119a § 1 ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.). Różnica jest zasadnicza: żeby uniknąć opodatkowania, szukamy takich rozwiązań w prawie, które pozwolą ustalić jak najniższą stawkę zobowiązania; uchylanie się natomiast polega na zaniechaniu płacenia podatków, mimo że zostały one zgodnie z prawem naliczone.

Metody legalnej optymalizacji podatkowej oferowane przez Kancelarię Prawną Skarbiec gwarantują zminimalizowanie lub całkowitą eliminację obciążeń podatkowych. Zapewniają również również wysoki poziom bezpieczeństwa i poufności prowadzonego biznesu.

Istnieje wiele metod optymalizacji podatkowej, z których można wskazać dwie zasadnicze kategorie: optymalizacja podatkowa pod polskim prawem oraz międzynarodowe planowanie podatkowe z wykorzystaniem m.in. spółek w rajach podatkowych, fundacji prywatnych i trustów.

Międzynarodowe planowanie podatkowe

Na polskim rynku Kancelarię wyróżnia usługa międzynarodowego planowania podatkowego, która stanowi wyjątkowe połączenie zarządzania międzynarodowymi strukturami holdingowymi oraz sytuacjami kryzysowymi. Czytaj więcej: międzynarodowe planowanie podatkowe »

 

Optymalizacja podatkowa
pod prawem polskim

Oprócz optymalizacji podatkowej z użyciem spółek zagranicznych, oferujemy również doradztwo podatkowe – również w kontekście optymalizacji podatkowej pod prawem polskim. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Czytaj więcej: doradztwo podatkowe »

 

Oferta

Oferta Kancelarii Prawnej Skarbiec obejmuje wszystkie opisane rozwiązania, a także szyte na miarę konstrukcje dostosowane do potrzeb i sytuacji Klienta. Działamy z najwyższą starannością; w sposób szczególny dbamy o zachowanie najwyższych standardów poufności i bezpieczeństwa prowadzonych działań.

Aby otrzymać spersonalizowaną, indywidualną ofertę i umówić się na konsultacje, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z naszą Kancelarią. Dane teleadresowe oraz formularz kontaktowy znajdują się na dole strony i pod tym linkiem.

Publikacje tematyczne związane z działem

 

 

Niskie podatki

Minimalne podatki – maksymalna poufność

Łatwe i poufne rejestrowanie spółek cudzoziemcom; korzystne zwolnienia i ulgi podatkowe bądź niskie podatki. Takich rajów na świecie jest jeszcze sporo.

Raje podatkowe

Wobec coraz wyższych obciążeń podatkowych wprowadzanych w Polsce, a związanych (pośrednio lub bezpośrednio) z poszukiwaniem pieniędzy przez partię rządzącą na bieżące wydatki, interesującym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców jest przeniesienie swojej aktywności gospodarczej do „rajów podatkowych”.

Raj na ziemi

Zagadnienie optymalizacji podatkowej przy zastosowaniu rajów podatkowych budzi w opinii publicznej szereg kontrowersji. Częściowo dlatego, ze kojarzy się ono z „praniem brudnych pieniędzy” i działalnością poniekąd na bakier z prawem i daleką od etyki. Na temat tych stref krąży nieskończona ilość mitów, często w żaden sposób nie przystających do rzeczywistości.

Raje podatkowe – czyli jak legalnie nie płacić podatków

Benjaminowi Franklinowi przypisuje się powiedzenie, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. W rzeczywistości, między podatkami a śmiercią istnieje kilka istotnych różnic. Po pierwsze, w przeciwieństwie do podatków, śmierć nie staje się bardziej dotkliwa wraz z każdą kadencją parlamentu. Po drugie, podatki nie umierają, a śmierć bywa opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn. Po trzecie, umieramy tylko raz, a podatki musimy płacić co roku...

Księgi wieczyste

Księgi wieczyste online, czyli cała prawda o twoim majątku

W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet, to „ułatwienie, które odczuwa i z którego korzystać może wiele tysięcy osób dziennie”. Jednak w rzeczywistości jest to również wielkie zagrożenie dla prywatności osób, które dotąd mogły uważać inwestycje w nieruchomości za pewną możliwość dyskretnego lokowania kapitału.

Optymalizacja podatkowa

Optymalizacja podatkowa w polskich spółkach giełdowych

Przez długi czas rozwiązania z zakresu międzynarodowej optymalizacji podatkowej dostępne były wyłącznie dla nielicznej elity najbogatszych inwestorów. Jednak obecnie profesjonalni inwestorzy używają ich do minimalizacji zobowiązań podatkowych nawet w przypadku portfeli, których wartość nie przekracza kilku milionów złotych.

Fundacja offshore

Liechtenstein lepszy od Warszawy

Offshoringowa fundacja prywatna to jedna z najciekawszych i bardziej opłacalnych formuł planowania finansowego dla zamożnych.

Spółki zagraniczne

Sprzedaję kody do gier – gdzie mogę założyć spółkę, aby zminimalizować koszty podatkowe?

Gry komputerowe to jedna z popularniejszych form rozrywek. Wartość polskiego rynku gier wynosi niemal 2 mld zł. Ciągły rozwój tej branży przejawia się również w pojawiających się na rynku nowych usługach, np. sprzedaży kodów do gier. Jak zoptymalizować koszty prowadzonej działalności w tym zakresie?

Konsekwencje założenia spółki zagranicznej bez konsultacji prawnej

W obrocie gospodarczym coraz częściej zauważalnym zjawiskiem jest zakładanie firm poza granicami Polski. Wybór lokalizacji dla prowadzonej działalności jest zróżnicowany i uwarunkowany wieloma czynnikami. Każdy z tych wyborów wiąże się z pewnymi korzyściami natury podatkowej lub prawnej. Niemniej jednak zarejestrowanie działalności gospodarczej poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej jest procesem skomplikowanym i wymagającym doświadczenia. Dlatego też wiele przedsiębiorstw boryka się z konsekwencjami błędnie przeprowadzonej rejestracji lub podjęciem działań bez wcześniejszych konsultacji prawnych.

Wymiana informacji podatkowych

Nowe przepisy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami

Już obowiązuje nowa ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Określa zasady i tryb wymiany informacji podatkowych z innymi państwami, obowiązki instytucji finansowych w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych i kontrolę ich wykonywania.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych pomiędzy krajami. Gdzie warto ulokować aktywa, by nie podlegać systemowi weryfikacji OECD?

Walka z unikaniem opodatkowania i oszustwami podatkowymi, to teoretycznie główne cele wytycznych przygotowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a także wdrażanych unijnych dyrektyw, które będą implementowane przez państwa europejskie do ich porządków prawnych. Automatyczna wymiana informacji o aktywach zgromadzonych na rachunkach bankowych obejmie również Polskę. Nie musi to jednak oznaczać końca tajemnicy bankowej we wszystkich krajach świata, dlatego też warto zastanowić się nad rozwiązaniami optymalizacyjnymi, polegającymi na ulokowaniu środków finansowych w państwach niepoddających się systemowi weryfikacji OECD.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w kontekście polskich firm

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą za granicą, mogą obawiać się podwójnego opodatkowania osiągniętych zysków. Jednak znajomość prawa może pozwolić na uniknięcie tego rodzaju sytuacji.

 

 

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Prawna Skarbiec
ul. Maciejki 13, 02-181 Warszawa
Adres e-mail:
Telefon:

Home & Market World Tax BCC Gazeta Prawna Gentleman Gazeta Finansowa Rising Stars 2013 Rzetelna Firma Home & Market Overseas Agent Rising Stars 2012