Eksport w VAT – stawka VAT 0% a procedura wywozu
Oferujemy kompleksowe doradztwo podatkowe dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność eksportową i chcieliby skorzystać z eksport w VAT – czyli stawki VAT 0% co pozwala na uniknięcie opodatkowania podatkiem VAT przy transakcjach wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej.
W praktyce, możliwość zastosowania zerowej stawki VAT w przypadku eksportu towarów często staje się przedmiotem sporu z organami podatkowymi. Dlatego też, nasza kancelaria wyspecjalizowana jest w udzielaniu kompleksowego wsparcia w zakresie uzyskania korzyści podatkowych związanych z eksportem, oraz pomocy w rozwiązywaniu ewentualnych sporów z fiskusem.
Nasi doświadczeni specjaliści podatkowi posiadają wiedzę i praktyczne umiejętności w obszarze stosowania stawek VAT w transakcjach międzynarodowych, a także znajomość obowiązujących przepisów podatkowych, co pozwala zapewnić naszym klientom profesjonalną pomoc w sprawach podatkowych związanych z eksportem. Dzięki naszemu wsparciu, przedsiębiorcy mogą uniknąć problemów związanych z błędnym stosowaniem stawek VAT w transakcjach międzynarodowych.
Publikacje Kancelarii Skarbiec na temat stawki 0 % VAT w eksporcie
Robert Nogacki: Skutki Brexit dla rozliczeń transakcji towarowych na gruncie cła, VAT oraz podatek u źródła
2021-01-11: Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z dniem 31 stycznia 2020 r. Tym samym stała się dla państw członkowskich tzw. państwem trzecim. Jednakże z uwagi na okres przejściowy, który trwał od 1 lutego do 31 grudnia 2020 r. zasadnicze zmiany w zakresie obrotu towarowego weszły w życie dopiero z początkiem 2021 r. W dalszym ciągu obowiązywać będą zapisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych umów międzynarodowych. Na chwilę obecną brak jest jednak porozumień ułatwiających procedury celne.
Robert Nogacki: Organ, odmawiając uczciwości przedsiębiorcy, musi wykazać inne dowody jej braku niż tylko dokonanie zapłaty za towar w formie gotówkowej
2020-10-20: Przedsiębiorca dokonywał eksportu towarów poza terytorium Unii Europejskiej i rozliczał go w oparciu o wystawione faktury VAT oraz dokumentację z unijnego systemu kontroli przewozu ECS. Jednak organ podatkowy stwierdził, że firma nie dołożyła odpowiedniej staranności w gromadzeniu dokumentów potwierdzających dostawę towarów poza granice UE. Przedsiębiorca wygrał jednak w sądzie, bo ten orzekł, że wadliwe działanie systemu ECS nie może obarczać negatywnymi konsekwencjami wyłącznie przedsiębiorcy, który działał w uzasadnionym do tego systemu zaufaniu. Po drugie, aby móc stwierdzić, że przedsiębiorca miał świadomość udziału w nieuczciwej transakcji, organ powinien ustalić coś więcej niż tylko okoliczność, że w jej ramach zapłata za towar nastąpiła w gotówce.
2019-07-03: Eksport towarów zgodnie z zasadą neutralności powinien być co do zasady zwolniony z opodatkowania (opodatkowany stawką 0%). Zgodnie z polską ustawą o podatku od wartości dodanej (VAT) stosowanie tej stawki jest obwarowane spełnieniem wielu warunków dotyczących przede wszystkim właściwego dokumentowania i ewidencjonowania transakcji. Spełnienie warunków opisanych w ustawie ma gwarantować, że eksport zostanie opodatkowany w państwie nabywcy. Warunki, od których spełnienia uzależnione jest zastosowanie stawki 0%, są określone w art. 41 ustawy o VAT. W związku z powyższym transakcje eksportowe są przedmiotem licznych kontroli podatkowych. W szczególności fiskus interesuje się dokumentacją potwierdzającą, że towar wyjechał. Często dokumentacja posiadana przez podatników jest kwestionowana, co prowadzi do opodatkowania transakcji według stawek krajowych (23%). Orzecznictwo TSUE oraz sądów administracyjnych pokazuje jednak, że podatnicy nie powinni się w takich sytuacjach poddawać.