Aport przedsiębiorstwa – skutki podatkowe

Aport przedsiębiorstwa – skutki podatkowe

2024-04-04

 

Pod podjęciem aport, czyli „wkład do spółki” rozumiemy określony w umowie spółki lub w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego przedmiot świadczenia wspólnika który zostaje wniesiony w zamian za obejmowane udziały.

 

Wkłady wnoszone przez wspólników na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym dzielą się na wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne (tzw. aport).

Pod podjęciem „aport” rozumie się wkład niepieniężny wniesiony do spółki prawa handlowego. Aportem jest każdy wkład inny niż wyrażony w pieniądzu, tzn. wkład w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy.  Przedmiotem wkładu niepieniężnego może być wszystko, co – nie będąc pieniądzem – przedstawia jakąkolwiek wartość ekonomiczną.

Zdolność aportową posiadają prawa bezwzględne lub względne, o ile są zbywalne i mogą zajmować w bilansie spółki pozycję aktywu. Aportem mogą być m.in. rzeczy ruchome (ruchomości), nieruchomości, wierzytelności, patenty, a nawet przedsiębiorstwo jako całość.

Pod pojęciem „wniesienia aportu” rozumie się przeniesienie na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu w zamian za udziału w spółce.

 

Kancelaria Skarbiec pomoże Ci:

  • przygotować dokumentację prawną związaną z wniesieniem aportu;
  • rozstrzygnąć spory odnoszące się do wniesienia aportu;
  • ocenić implikacje podatkowe aportu m.in. w zakresie podatku VAT i podatków dochodowych.

 

Publikacje Kancelarii Skarbiec związane z tematyką skutków podatkowych aportów

 

Robert Nogacki: VAT: Aport nieruchomości do spółki a zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa

2023-10-25: Wnoszona aportem do spółki nieruchomość na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej musi być wydzielona organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie, aby aport mógł zostać uznany za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa i korzystać ze zwolnienia z VAT. Tak wynika z opublikowanej 28 sierpnia 2023 r. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Robert Nogacki: Aport przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do innej spółki kapitałowej neutralny podatkowo, tylko, gdy jest uzasadniony ekonomicznie

2020-08-06: Co do zasady aport przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do innej spółki kapitałowej jest neutralny podatkowo. Czy zawsze tak będzie? Na co trzeba uważać, dokonując takiej transakcji?

Robert Nogacki: Aport wnoszony przez osobę prawną do spółki jawnej – skutki podatkowe

2020-06-16: Według Encyklopedii Zarządzania aport to niefinansowy wkład wspólnika w majątek spółki. Może mieć on postać wartości materialnych (budynki, maszyny) lub niematerialnych (know-how, znak handlowy, patent). Aport mogą stanowić takie prawa majątkowe, co do których nie ma problemu z określeniem ich wartości, wyceną, zbywalnością, określeniem przydatności i dostępności dla spółki oraz zdolności do wejścia w skład masy upadłościowej.