Bitcoin

 

Jeśli powagę bitcoinów mierzyć liczbą i ciężarem gatunkowym wrogów, których sobie przysporzyły, to niewątpliwie są one bardzo istotnym zjawiskiem ekonomicznym i fenomenem kulturowym. Numerem jeden na liście przeciwników są rządy.

 

Bitcoin – podstawowe informacje

 

Bitcoin jest krajową walutą Internetu i żadna władza polityczna nie ma nad nim kontroli. Poza złotymi monetami jest to jedyna forma pieniądza, która nie nadaje się do manipulacji przez polityków za pomocą banku centralnego. Od osób, które je posiadają nie da się więc pobierać „podatku inflacyjnego”, dyskretnie drenując ich oszczędności z realnej siły nabywczej poprzez drukowanie nowego pieniądza.

Drugim wrogiem tej internetowej waluty są banki, ponieważ system obrotu bitcoinami zrobi z nimi to samo, co e-maile zrobiły z usługami pocztowymi. Jest więc to jedyna forma pieniądza do której przechowywania i transferowania nie potrzebujemy instytucji finansowych.

Z drugiej strony, warto też pamiętać, że jest ona aktualnie w takiej fazie rozwoju, jak Internet zanim wynaleziono przeglądarki internetowe. Bitcoiny giną z giełd, giełdy giną z Internetu, a ich kurs jest bardzo podatny na manipulację.

Wprowadzenie globalnego pieniądza elektronicznego stanowi największy wynalazek od czasu powstania Internetu, ale nie wiemy, czy zyska on masową popularnością właśnie w postaci bitcoinów. Przypomnijmy, że Internet również miał starszego, zapomnianego brata – ARPANET. Ci przedsiębiorcy, którzy pierwsi zaadoptują płatności w „walucie Internetu” mają zapewne największe szanse na zyski, ale jest to godziwa premia za ryzyko, które biorą na siebie, szykując się do walki z urzędowymi kłodami rzucanymi im pod nogi oraz z ryzykiem, jakie zawsze wiąże się z nowymi technologiami.

Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje pełne doradztwo prawne w tematyce związanej z wirtualnymi walutami i skutkami prawnymi wykorzystania ich w działalności gospodarczej.