Czy „Innovation Box” to realna szansa na podatkowe oszczędności?

Czy „Innovation Box” to realna szansa na podatkowe oszczędności?

2018-12-17

 

W sierpniu tego roku został opublikowany projekt ustawy przewidującej wiele zmian w zakresie podatku dochodowego. Celem tej regulacji jest z jednej strony dalsze uszczelnianie systemu podatkowego w Polsce, z drugiej natomiast ujednolicenie i uproszczenie przepisów dotyczących podatku dochodowego.

W ramach planowanych modyfikacji zakłada się wprowadzenie tak zwanego Innovation Box, czyli mechanizmu umożliwiającego obniżenie opodatkowania dochodu osiąganego z praw własności intelektualnej. Jak to działa? Czy Innovation Box to realna szansa na podatkowe oszczędności?

 

Innovation Box od podszewki

 

Najwięcej dyskusji wokół planowanej regulacji wywołuje zagadnienie Innovation Box. Mechanizm ten ma polegać na obniżeniu opodatkowania dochodu uzyskiwanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej do poziomu 5%.

W ramach kwalifikowanych praw własności intelektualnej należy wymienić: prawo do wynalazku (patent), dodatkowe prawo ochronne na wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, prawo z rejestracji topografii układu scalonego, dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub środek ochrony roślin, prawo z rejestracji produktu leczniczego i weterynaryjnego dopuszczone do obrotu, prawo z rejestracji nowych odmian roślin i ras zwierząt, a także prawo do programu komputerowego.

Podatnik będzie mógł skorzystać z udogodnienia, jeżeli któreś z wymienionych wyżej praw zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej przez niego działalności B+R, czyli działalności badawczo-rozwojowej.

W jaki sposób obliczyć należny podatek? 5% daninę obliczymy w oparciu o dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, czyli dochód z opłat/należności wynikających z umów licencyjnych, ze sprzedaży takiego prawa, z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi, a także z odszkodowania. W ramach tego zagadnienia zastosowanie będzie miała zasada ceny rynkowej.

Pomocniczo skorzystamy natomiast z przepisów dotyczących cen transferowych. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców będzie możliwość obliczenia dochodu w odniesieniu do całości produktu lub usługi albo też całej grupy praw. Ważne jest również to, że podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Mówimy zatem o okresie nawet 20 lat.

 

Innovation Box – uzupełnienie w stosunku do ulgi B+R

 

Co istotne, mechanizm Innovation Box ma stanowić uzupełnienie w stosunku do już wprowadzonej ulgi B+R, związanej z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej. W tym tandemie udogodnień B+R stanowi rozwiązanie kosztowe, natomiast Innovation Box – przychodowe.

Jako działalność badawczo-rozwojową należy natomiast rozumieć wszelką działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ulga B+R zakłada pomniejszenie podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodu, obejmujące w szczególności: wynagrodzenia pracowników w części związanej z działalnością badawczo-rozwojową oraz związanych z nimi składek na ubezpieczenia społeczne, wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia lub o dzieło, nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego oraz materiałów i surowców, ekspertyz, opinii, usług doradczych i innych równorzędnych, odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej, a także koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Kompleksowe zastosowanie obu mechanizmów z pewnością pozwoli na osiągnięcie sporych korzyści podatkowych.

 

Nowe obowiązki w zakresie Innovation Box

 

Przedsiębiorcy, chcąc skorzystać z udogodnień wynikających z mechanizmu Innovation Box, będą jednak musieli opracować swój własny system ewidencjonowania i zarządzania prawami własności intelektualnej. Ważne stanie się prowadzenie właściwej ewidencji, która pozwoli na określenie, czy dana działalność mieści się w ramach pojęcia działalności badawczo-rozwojowej, a także umożliwi wyliczenie wartości zobowiązania podatkowego, przy uwzględnieniu preferencyjnej stawki 5%.

Czy Innovation Box się opłaca? Oczywiście. Możliwość skorzystania z niższej stawki opodatkowania jest dużym udogodnieniem dla przedsiębiorców. Szacuje się, że mechanizm ten przyciągnie nie tylko nasze rodzime firmy i zniechęci je do przenoszenia działalności za granicę, ale również będzie atrakcyjny dla zagranicznych firm, które postanowią ulokować swoje centra badawczo-rozwojowe w Polsce i tutaj prowadzić sprzedaż.

 

Wzorując się na zachodnich rozwiązaniach

 

Trzeba też podkreślić, że rozwiązanie, jakie planuje się wprowadzić w Polsce, z powodzeniem funkcjonuje już w innych państwach europejskich. Konstrukcję podobną do Innovation Box i B+R stosuje się między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Luksemburgu, we Francji, na Słowacji oraz na Węgrzech. W zasadzie wprowadzone tam mechanizmy różnią się co najwyżej nazwą – Patent Box, Knowledge Development Box i tak dalej, a także stawką opodatkowania.

 

Kilka kwestii do dopracowania

 

Warto jednak zauważyć, że kilka kwestii w związku z planowanymi zmianami wymaga doprecyzowania. W szczególności brakuje informacji na temat sposobu wykazania, że konkretne kwalifikowane prawo własności intelektualnej jest bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej.

Niejasna jest również kwestia, w którym momencie następuje poniesienie kosztów. Należy jednak mieć nadzieję, że do czasu wprowadzenia nowa ustawa zostanie starannie dopracowana. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że prawdopodobnie nowelizacja wejdzie w życie w styczniu 2019 r.

 

Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec