Sejm pracuje nad ujednoliceniem terminów zapłaty podatków
Sejm pracuje nad poselskim projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz zmianą niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje ujednolicenie wszystkich obowiązujących w Polsce terminów dla zapłaty podatków i składania deklaracji podatkowych. Ujednoliconym terminem będzie ostatni dzień następnego miesiąca.
Obecnie firmy płacące podatki w Polsce, aby dokonać zapłaty swojego zobowiązania podatkowego w ustawowym terminie, mają obowiązek śledzić nawet do 9 różnych terminów rozliczenia nawet do 14 różnych podatków.
Proponowane zmiany
Projekt ustawy przewiduje ujednolicenie wszystkich obowiązujących w Polsce terminów zapłaty podatków i składania deklaracji podatkowych.
Proponuje się wprowadzenie jednego uniwersalnego terminu na rozliczenie wszystkich podatków, a więc ustanowienie tzw. dnia podatkowego w ostatnim dniu następnego miesiąca. Autorzy projektu wzorowali się na Irlandii, gdzie firmy rozliczające podatki i składki online, są związane tylko jedną datą, tj. 23. dniem następnego miesiąca. W Niemczech firmy rozliczają zarówno CIT, jak i VAT w jednym dniu, tj. do 10. dnia po okresie sprawozdawczym.
Według projektu ustawy, jeden termin obowiązywałby dla rozliczenia następujących różnych podatków i danin:
- PIT,
- CIT,
- VAT,
- PCC,
- ZUS,
- KRUS,
- podatek akcyzowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- podatek od wydobycia niektórych kopalin,
- podatek od niektórych instytucji finansowych,
- podatek od nieruchomości,
- podatek leśny,
- podatek rolny,
- podatek od środków transportu.
Korzyści z ujednolicenia terminów zapłaty podatku
Proponowane zmiany mają przyczynić się do oszczędności po stronie firm. Ujednolicenie terminów podatkowych to jednoznaczne uproszczenie przepisów z 15 różnych ustaw podatkowych.
Ponadto, w wyniku zmian, firmy otrzymają więcej czasu na rozliczenie podatków, a więc odpowiednio więcej czasu na zebranie dokumentacji koniecznej do ich rozliczenia. W praktyce, w wielu przypadkach może to oznaczać dalszy spadek kosztów, np. w związku z uniknięciem konieczności składania korekt deklaracji podatkowych pierwotnie złożonych na podstawie niekompletnej dokumentacji podatkowej w celu zachowania terminu podatkowego. Przesunięcie terminów podatkowych na koniec miesiąca powinno też pozytywnie wpłynąć na płynność finansową firm.
Nad omawianym projektem toczą się obecnie prace w sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec